View Single Post
Old 19 Dec 2014, 18:09   #65
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Robert, nu m-am simtit vizat de postul tau. Doar am specificat ca sunt unul din cei care sustin asta. Postarea ta a fost foarte ok. Nu ai spus ceva de genul: cei care sustin asta sunt nu stiu cum... Ai argumentat, ai explicat de ce in opinia ta e altfel. Puteai sa ma citezi chiar cu postarea mea, nu e nicio suparare. Chiar despre asta e vorba aici. Sa discutam. Cand m-a "intepat" sigalia, chiar ea a declarat ca a vrut sa fie ironica. Din pacate a fost ironica la persoana si nu la parere.
In schimb postul tau, cred ca atinge o perfectiune in domeniul neutralitatii.

Revenim la film. E adevarat ca iubaretul de serviciu are niste apucaturi de neinteles, lase, chiar denigrante, dar nu creaza acea atmosfera de repulsie... Inclusiv Lucie nu da nicio atentie acestor iesiri. Toate trec ca nimic. Asta era ideea.
Originally Posted by rvn:
dupa cum ai insirat defectele filmului, te-ai fi asteptat sa vezi un film dramatic, cu puternice implicatii emotionale ale personajelor si cu reactii identice din partea spectatorului. ...
....asta nu-i un film din care sa inveti ceva. asta-i doar un film in care admiri frumusete fara a avea importanta ce se afla in spatele ei. este ca atunci cand cumperi ceva din magazin, fiindca ti-a placut foarte mult ambalajul produsului, fara a mai fi interesat de continut.
este cea mai pertinenta "alta viziune" din cele discutate pana acum dpmdv.
Chiar daca nu impartasesc acest fel de a contempla naiv ca sa nu spun altfel, dar schimba oarecum perspectiva. Poate ca regizoral chiar asta s-a dorit.... Nu cred ceea ce spun, dar incercand sa vad in acest fel filmul, el este aproape perfect. E gol, e obiectiv, e ca o cronica a unui ziar. E si asta o realizare. Si ar fi intr-adevar ceva foarte interesant daca asta ar fi fost chiar intentia... Sigur nu a fost asta, ca atunci ai fi apelat la alt tip de actori... sau poate ca, asa cum spunea cineva, ei atunci, fiind la inceputurile carierelor, chiar erau alt tip de actori... Oricum, un plus mare pentru acest noua perceptie asupra a ceea ce incercam eu sa patrund. Poate nici nu e nevoie sa patrunzi.

Ps. atunci cad toate acele sentimentalisme, toata acea dragoste, toata acea libertate care cica se transmit.... sau?

Last edited by alali : 19 Dec 2014 at 18:12.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif