View Single Post
Old 19 Dec 2014, 17:12   #64
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by alali:

Cand m-am referit la personaje nereale, ma gandeam la falsitatea acelor trairi declansate de momentele prezentate. Nu caut o panorama a intregii firi a personajului. Nu vreau sa il identific cu cineva din realitate. Nu ma transpun in el decat emotional si incerc sa ii impartasesc dramele, suferintele si de ce nu bucuriile in acele momente. Dar niciodata nu am cautat sa le compar cu bucuriile mele. Daca s-a intamplat ca un film sa imi impartaseasca o anumita stare la momentul la care l-am vizionat, atunci acel film mi-a devenit foarte apropiat, cum cred ca e si normal... dar nu asta e scopul in sine. Ci doar sa reusesc sa patrund in atmosfera, sa inteleg, sa simt...

Iar acest film l-am privit ca dintr-un acvariu... impasibil, distant. Nu am putut in niciun mement sa ma introduc in idila asta iscata de nicaieri, in trairile destul de rezervate ale lui Charles, care da, o fi el burghez, dar e viu, are si el o piesa mecanica care generic e numita inima; nu? La fel si cu iubaretul de serviciu, nu are nimic care sa te atraga de partea lui, sau din contra, sa te intoarca impotriva lui, a vreunei decizii a lui, a vreunui gand, ceva... nimic!

Nu m-am referit neaparat la cineva cu comentariu respectiv, dar o sa-ti raspund oricum. Fiecare voteaza cum vrea, daca ma bag mai mult in discutie lumea o sa inteleaga ca am eu ceva cu nu stiu cine. Nu. E perfect OK sa votezi cum vrei tu (iar, nu ma refer la tine, vorbesc la modul general), in functie de impresiile tale. Daca tu spui ca nu te-a impresionat filmul n-am ce sa-ti reprosez, inchizi practic discutia.

Zici ca iubărețul de serviciu nu are nimic să te întoarcă împotriva lui. Nu mi se pare adevărat. Păi în primul rând se tot roagă de Lucille să-i spună lui Charles de relația lor. Dacă avea curaj îl aștepta el și-i zicea, băi tataie, e cu mine acum, ia-ți banii și cară-te! E și naiv, crezând că o femeie de tipul ăla se schimbă așa cu una cu două. Adaugă și gelos, la un moment dat îi și arde o palmă lui Lucille. Dacă stau să-i caut nod în papură îl fac și ipocrit, pretinzând loialitate de la o femeie cu care e îmrepună tocmai datorită neloialității ei față de Charles. Principiile sunt principii, dacă l-a trădat pe Charles care măcar avea portofelul doldora de ani, logica spune că e foarte probabil să te trădeze și pe tine, mai ales după ce o pui la muncă și o cazezi într-o garsonieră de 3 pe 4. Pe mine m-a scos din sărite Antoine ăla, de departe cel mai antipatic personaj din film.

Last edited by robertsandu : 19 Dec 2014 at 17:17.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif