View Single Post
Old 19 Dec 2014, 15:53   #63
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by robertsandu:
....

Chestia asta cu personajele nereale e ca și cum ai cataloga un film ca nerealist pentru că personajele trăiesc mai multe zile fără să fie arătate mâncând. Dacă nu sunt arătate mâncând nu înseamnă că nu mănâncă. Eu unul încerc să judec un film pe baza a ceea ce arată, în loc să-l critic pentru ce nu-mi arată. Oricum, nu încerc să mă dau mare sau altceva, doar că mi se pare o abordare cam negativistă să caut într-un film exact ceea ce probabil n-o să găsesc.
fiind unul care am catalogat filmul ca avand personaje prost schitate, nereale, o sa imi permit sa ma explic. Din prima ta parte a postarii, vroiam sa ma arunc pe tastatura si sa iti spun ca, daca un personaj ne este prezentat la locul de munca, un politist sa spunem, fara a ne fi prezentata familia, asta nu inseamna ca acel personaj nu e mai complex decat farama pe care o prezinta. Dar ai adaugat tu episodul cu mancare, foarte bine gandit, si mi-ai luat vorba de pe taste...
Cand m-am referit la personaje nereale, ma gandeam la falsitatea acelor trairi declansate de momentele prezentate. Nu caut o panorama a intregii firi a personajului. Nu vreau sa il identific cu cineva din realitate. Nu ma transpun in el decat emotional si incerc sa ii impartasesc dramele, suferintele si de ce nu bucuriile in acele momente. Dar niciodata nu am cautat sa le compar cu bucuriile mele. Daca s-a intamplat ca un film sa imi impartaseasca o anumita stare la momentul la care l-am vizionat, atunci acel film mi-a devenit foarte apropiat, cum cred ca e si normal... dar nu asta e scopul in sine. Ci doar sa reusesc sa patrund in atmosfera, sa inteleg, sa simt...

Iar acest film l-am privit ca dintr-un acvariu... impasibil, distant. Nu am putut in niciun mement sa ma introduc in idila asta iscata de nicaieri, in trairile destul de rezervate ale lui Charles, care da, o fi el burghez, dar e viu, are si el o piesa mecanica care generic e numita inima; nu? La fel si cu iubaretul de serviciu, nu are nimic care sa te atraga de partea lui, sau din contra, sa te intoarca impotriva lui, a vreunei decizii a lui, a vreunui gand, ceva... nimic!

Last edited by alali : 19 Dec 2014 at 15:56.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif