Thread: Amza Pellea
View Single Post
Old 31 Mar 2003, 15:43   #1
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Amza Pellea

Ce film e ala in care Amza Pellea joaca un personaj care e impuscat la sfirsitul filmului de un jandarm jucat de Gheorghe Dinica? Familia mea a mai recunoscut-o si pe Aimée Iacobescu, in rolul unei doamne elegante.

Sfirsitul e asa: Amza vrea sa urce un deal, pina la o cruce. Dinica il impusca in spate, dar el tot nu se lasa, si desi primeste mai multe gloante, ajunge in cele din urma pina la cruce, se sprijina de ea, si, dupa ce trage o injuratura, se prabuseste impreuna cu crucea si moare.

Ai mei ziceau ca ar fi "Osinda" -- asa o fi? Ce film e "Osinda", si de cine?

Imi aduc aminte de o alta scena cu Amza si crucea, o dadeau des la emisiunile despre el: de data asta, el urca un deal cu crucea in spinare... Asta din ce film e?

Mie imi place f. mult Amza Pellea, si cred ca, daca ar fi existat posibilitatea, ar fi putut avea o cariera extraordinara si pe plan international.
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif