View Single Post
Old 29 Mar 2015, 12:51   #36
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
djinjis, poate că regizorii caută scenarii bune, hămesiţi... Dar producătorii? Eu cred că regizorii şi producătorii cu succes la CNC nu caută nimic.

Pentru scenarii bune ar trebui concursuri CNC orientate spre scenariu - punctaj mai mare pentru scenariu, criterii adevărate pentru evaluare etc. Mă uit la rezultate... Dacă un regizor (de ex. Mungiu) are 25 de puncte pentru "Calitate regizor", 22 la "Calitate producător", asta înseamnă 47 de puncte, iar ultimul scenariu care a câştigat are un total de 63,38, înseamnă că Mungiu era peste linie chiar dacă scenariul lui ar fi primit 16,38. Niciun concurent nu a avut o notă atât de mică la scenariu. În condiţiile astea te cam doare în pix de scenariu. Şi mi se pare absurd să punctezi atât de mult calitatea regizorului şi calitatea producătorului, câtă vreme se face pe criteriu istoric (pentru producţii trecute) nu pentru proiectul din concurs. Nici măcar nu se punctează ceva pentru concepţia regizorală a proiectului de concurs! Adaugă un juriu "interesat", falsa secretizare a scenariilor, alte matrapazlâcuri şi realizezi de ce nu apar scenarii.

În continuare, cred că s-ar putea face şi filme care să placă publicului nostru, s-ar putea crea şi o industrie, numai să apară măsurile care să încurajeze aşa ceva. Iau exemplul muzicii.

În România nu cred că se scriu mai mult de 40-50 de scenarii de lung metraj noi pe an. Printre astea le consider şi pe alea care nu participă la niciun concurs. E foarte puţin. Concursurile hbo sunt bune, că alte concursuri strict de scenarii nici nu există. Cât de cât, secretizarea mi se pare reală şi nu se bagă toţi "rechinii" la concurs pentru că nu ai "calitatea regizorului" şi "calitatea producătorului". Probabil, ar putea lua şi CNC modelul de concurs al hbo. Cred că eşti pesimist când spui că 99% sunt proaste. Eu aş merge pe 85-90%, din care 50% scrise de oameni care habar n-au ce fac. Eu sunt indulgent şi i-aş felicita chiar şi pe ăia pentru efortul depus. Nu e uşor să scrii 100 de pagini, chiar de prostii! Eu unul vreau să particip la concursul ăsta http://www.hbo.ro/episodul1 , am început să scriu şi aş participa la orice concurs de scenarii.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif