View Single Post
Old 29 Mar 2015, 00:21   #35
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
S-au ecranizat o gramada de carti. Romancieri buni, mai cu semnul intrebarii, si nu orice carte se preteaza ecranizarii.

-sunt destui romani care au aparut/lucrat in/la filme americane.

-am dat link-ul cu Gorzo ca un exemplu pentru lumea asta a cinemaului. functz. in regim de casta, si outsiderii nu sunt bineveniti. Grupuri de interes si manevre. Banii aiurea s-au dus pe filmele de care nici macar nu ati auzit, astea cunoscute sunt exceptiile fericite.

- totusi regizorii cauta scenarii bune, destul de hamesiti. exista o criza la nivel mondial de scenarii de calitate.

-filmul comercial cat de cat de calitate nu cred ca ne este nici macar accesibil. nu se poate vorbi de succes financiar, fara a avea succes international, iar la nivel international se stie cu cine concuram. nu reusesc tari europene mult mai bogate, asa ca ce sa mai vorbim despre noi.
chiar daca se aliniaza astrele si vom avea un film bine facut si de succes , ce inseamna asta? nimic. sa scoti filme bune, regulat, iti trebuie o industrie.

-de asta se si bat ca chiorii pe banii de la stat. stiu ca nefinantati nu o sa-si recupereze niciodata banii de productie.

din toate concursurile si hbourile nu a iesit nimic remarcabil. Garantez ca din cele 400+200 de scenarii 99% sunt shtifturi si mediocritati.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif