View Single Post
Old 15 Nov 2013, 17:37   #84
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Aseara am revazut Corporatia. Spre jena mea nu-mi aminteam aproape nimic concret din film. De fapt, din pacate, desi are extrem de multe informatii, filmul e foarte greu de digerat. Esti bombardat cu prea multa informatie care nu are cum sa se sedimenteze intr-un timp atit de scurt. In 2 ore nu poti explica raul produs de sute de ani de legislatii si manipulari in folosul a foarte putin oameni si in detrimentul tuturor celorlalti. Cel mai mare soc a fost incercarea de a inrobi Bolivia punindu-le taxa pe apa, inclusiv pe apa care cade din cer. Pur si simplu m-au adus in lacrimi imaginile. Copii impuscati, un copil de 17 ani mort pentru imoralitatea unora pentru care viata altor oameni nu inseamna decit profit in buzunarele lor. Pina la urma, cu citeva sacrificii, bolivienii au reusit sa iasa din situatia dramatica in care i-a pus propriul guvern, dar deja exista alte tari in lumea asta unde se intimpla acelasi lucru, de care nici n-am aflat inca. Pina intr-o zi in care mintile astea bolnave vor inrobi absolut toata suflarea pamintului.

In fine, dupa gindurile astea spuse cu glas tare, mi-a venit in minte, ca daca ati fi interesati am putea face un fel de turneu de documentare. Nu cred ca e nevoie sa dam note, doar sa le propunem si sa le vedem impreuna. Eu nu as vrea sa ma mai ocup de organizare, poate vor si altii sa se afirme Sint foarte multe documentare pe youtube, cu teme foarte diverse. E greu sa le cerni pe toate si bineinteles ca avem interese diferite, dar din toate documentarele pe care le-am vazut eu, nu cred ca a fost unul macar, pe care sa-l fi considerat pierdere de timp, ceea ce nu pot spune despre filmele artistice.

Tot pe tema apei, urmarind documentarul asta http://www.youtube.com/watch?v=EjBB0Cl5K5c
la minutul 53 e un experiment pe care prima data l-am vazut in Les petits mouchoirs. Experimentul e interesant si vreau sa-l fac si eu, o sa scriu daca il fac si daca am aceleasi rezultate. O sa-i vorbesc orezului in romana, sa vad daca o intelege
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif