Thread: Limba română
View Single Post
Old 14 Jul 2009, 23:13   #6
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Mistah J:
De când cu noua Gramatică şi noul DEX ale Academiei
Ce Academie???

Originally Posted by Mistah J:
multă lume este din ce în ce mai derutată şi mai nesigură cu privire la corectitudinea anumitor exprimări.
Uite scartz! Multa lume e mai ca dracu'...
Oamenii, ma refer in speta la romani, sunt din ce in ce mai nesiguri cu cam toate trebusoarele tipic romanesti, de la justitie, economie pana la educatie, invatamant sau sanatate. Dar vezi tu, Mistah Jay, E SI NORMAL sa se intample astfel! atunci cand legile si "regulile sistemului" sunt atat de imprastiate, alese alandala, aprobate de-a-n-******, tot schimbate si modificate de cei care ne conduc. E si normal! Vina nu e a noastra! Daca sistemul e de doi lei, nu poti sa emiti aceleasi pretentii ca unei Constitutii Americanesti ori cel putin Switzerlandesti.

Originally Posted by Mistah J:
vom încerca să dezbatem aici
Pun pariu ca nu te vei ocupa de acest topic. Ai inceput tu destule, nu zic proaste, foarte interesante..dar le-ai cam lasat in paragina.

Originally Posted by Mistah J:
Desigur, poţi fi iconoclast şi să susţii (preferabil, cu argumente) propriile reguli/uzanţe, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să le cunoşti pe cele oficiale.
Off Mistah Jay, ai inceput si tu sa intri in ritmul cinemagist...n-am intelss nimic. Dar nu-ti cer explicatii caci sunt sigur ca n-am sa le primesc. Ce-nseamna iconoclast???

Originally Posted by Mistah J:
Cine vrea să participe?
Nu, multumesc! Cam asta dau eu pe gramatica romana mai fluida ca T-1000.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif