View Single Post
Old 22 Oct 2014, 15:22   #56
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Cand prostia nu doare.

Scent of a Woman (1992)

Ce ar mai putea fi spus despre un film care are inclusiv si aici pe site sute de comentarii, 100% laudative? Cu ce anume s-ar mai putea veni nou?
Despre jocul actoricesc e inutil sa mai pomenesc. Este unul din cele mai laudate, analizate, criticate, studiate, etc. jocuri actoricesti ever made.
Despre regie si scenariu, iarasi s-a scris pana la epuizare. Unii vad un scenariu siropos, tipic hollywood-ian; altii din contra.
Pentru mine surprinzator, la a n'spea vizionare, efectiv nu mai tin minte de cate ori l-am vazut, a fost ca inca mai asteptam orice replica pe care o avea de spus Al Pacino, cu sufletul la gura. Indiferent ca spune o vorba de duh sau o banalitate, toate replicile pe care le rosteste in acest film sunt... perfecte. Toate par perle de interpretare...
Revizionand zilele astea filmul, am decis sa imi adaug si eu parerea la lungul sir de internauti care au facut-o deja, iar pentru asta am mai google-lit ca sa mai vad si alte "interpretari" ale altor cinefili. Surpriza cea mare, ca sa nu spun stupefactia, a fost acea nota acordata de metacritic filmului. Un ... nici 6!! :-0 !!! din partea "criticilor - cunoscatori", in timp ce plebea, cinefilii din popor care umplu salile cinematografelor, dar se pare ca nu inteleg nimic, au dat un ... ca si 9! IMDb-ul, ceva mai exigent da un 8 curat... Dar deh, astia sunt norodul... Cei 14 "critici" de la metacritic au decis ei ca filmul e PROST. Mai mult, in review-urile lor desfiinteaza si interpretarea rolului lui Pacino.
Incredibil la ce s-a ajuns! Sa dai libertate prea mare omului, care se autoproclama si cult e sinucidere curata.
Au criticat ei, munca depusa de Pacino la interpretarea acestui rol; Lunile pe care le-a petrecut in compania nevazatorilor, in compania profesorilor din scolile speciale; Au fost dezamagiti de felul in care Pacino declara ca ramanea in personaj si dupa terminarea filmarilor, doar pentru a invata sa faca lucrurile fara a isi concentra privirea pe obiectei sau pe persoanele cu care dialoga... Doar scena tangoului a fost repetata timp de 2 saptamani si filmata in, nici mai mult nici mai putin de 3 zile... Dar deh, oameni simandicosi, pretentii mari,... nu te afisezi tu asa... cu orice si sa ai pretentia sa ii si multumesti pe aceste somitati online.
Snobismul si prostia fac casa buna de cand cu noul curent home-made sau independent... Nu productiilor corporatiste! Nu industrie! Doar traire si simtire... Scarba nu alta!
Am mai spus-o si o mai spun... De cand cu alternativele si cu masele care vor sa fie altfel decat cei ce nu inteleg adevarurile pe care ei toti le gasesc aievea, a devenit mai special sa te uiti la blockbustere decat la filme independente sau de autor. Sunt mai putini cei ce mai urmaresc hollywood-ul decat cei ce se simt "speciali".
Din partea mea, filmului de fata un 9,00! De vizionat de cei din noul val de spectatori, care nu au avut placerea sa o faca pana acum. Un must see pentru oricine vrea sa poata spune ca iubeste filmul.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif