Thread: Regulament
View Single Post
Old 20 Nov 2006, 16:44   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: Regulament

Originally Posted by StefanDo:
1. Cand dati un raspuns, incercati ca el sa fie cat mai la obiect. Daca nu aveti nimic de spus, mai bine lasati pe altii sa raspunda. Sunt de evitat raspunsurile monosilabice sau, si mai rau, cele care contin un emoticon si nimic mai mult. Ideal ar fi ca fiecare post al vostru sa reprezinte o relansare a discutiei.
Aici, n-ar strica unele precizäri - pentru cä se leagä de controversele din ultima vreme (ex.: "unde scrie-n regulament cä e interzis sä ai un stil straniu"? sau "defineste «deranjant»", etc.).
Iatä o serie de postäri deranjante greu de definit cu precizie, sau de înscris în categorii:
- Mesajele gen "sä-mi creascä numärul de posturi" (le stiti cu totii: nu numai genurile descrise de StefanDo mai sus, ci si unele aparent acceptabile, dar tot inutile, postate excesiv, prin cât mai multe topicuri).
- Ambitia de a-ti agäta semnätura în coada tuturor sectiunilor (de obicei, noaptea târziu; intra omu-n zori pe CineMagia, si ce vedea? Bubu, Bubu, Bubu, Bubu, Bubu... Dacä intra pe majoritatea acelor mesaje, vedea cä jumate erau logoreice, iar cealaltä jumate constau în câte-un: "wow! :w00t: ").
- Ambitia de a avea mereu "ultimul cuvânt" într-o controversä (uitând vorba din bätrâni: "cel mai destept... cedeazä!" ).
- Plafonarea la nivelul unei anumite fixatii - ex.: Peter Jackson: ateism, anticrestinism, elitism; Bubu: "Läzäricä" (ideea lui despre "M.D.L."), comercial vs. artä, etc.
- Self-topicurile - în care cineva nu face decât sä-si însire propriile texte de interes personal (ex.: Bufnilä).
- ...si altele.
E clar cä, asa cum am spus, aici intervine o dozä de subiectivism. De exemplu, când îi aträgeam atentia lui Bubu cä subiectele propuse de el erau subrede si banale, el räspundea ipocrit: "Prietene, nu ai tu cäderea sä judeci asta!". Altii încep sä protesteze: AM DREPTUL CONSTITUTIONAL SA MA EXPRIM! N-AM INJURAT PE NIMENI! etc...
Ca atare, fatä de asemenea situatii, ultimul cuvânt îl au MODERATORII SECTIUNII si, în ultimä instantä, ADMINISTRATORII. Dacä un moderator sau administrator îi cere unui user sä-si schimbe stilul, în parametrii de mai sus, acel user e dator sä se conformeze.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif