View Single Post
Old 03 Dec 2014, 09:39   #201
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by anaemona:
Dar daca deja vreau sa vad, nu unul, ci doua filme de Gregg Araki, mi se pare ca propunerea lui marcus si-a atins scopul, de a alege o experienta diferita decit ce aleg in mod curent, din comoditate. Eu zic ca e ceva pozitiv.

Unul din beneficiile unui turneu de genul asta ar fi ca ne provoaca sa iesim din zona noastra de confort artistic si sa vedem filme pe care in mod normal poate nu le-am vedea. Dar in cazul filmului lui Araki lucrurile merg un pic mai departe. Nu iti provoaca zona de confort artistic ci pe cea de confort biologic. Nu toti oamenii sunt dispusi sa vada un film cu tematica openly gay. Eu unul de ex. nu sunt. Nu sunt homofob, nu judec oamenii dupa orientarea lor sexuala, dar organismul are o reactie de respingere fata de filme (sau orice altceva de acest gen) care nu tin cont de "sensibilitatea" (vorba lui Liviu) mea biologica. E o reactie de aparare, perfect naturala, repet, nu e una de ura sau dispret ci de aparare. La fel de ex nu as vedea un film despre paianjeni sau nu stiu ce exemplu sa dau. Paianjenii sunt si ele niste fiinte total respectabile, au rolul lor in natura, dar nu ma simt eu comfortabil in compania lor Comparatia e poate deplasata, a nu se lua ad literam, incercam doar sa explic reactia nu sa echivalez obiectul reactiei.

In conditiile astea, cred ca marcus (si toti cei care sustin acest film si "estetica" lui) pot sa isi asume riscul de fi luat in gluma sau nevizionat. Nu ar fi tolerabile reactiile homofobe dar nu cred ca e cazul vreunui user participant la turneu.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif