Thread: Eragon
View Single Post
Old 08 Nov 2006, 23:30   #70
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Cateodata lumea se inflacareaza prea tare si nu citeste cu atentie posturile ...daca reiei ultimele mele postari ai sa vezi urmatoarele:

1.nu fac nici o comparatie decat poate in ceea ce priveste notorietatea Croncilor din Narnia vs. noua serie optionata de Walden si al carei prim installment se va filma probabil in Romania...situatie inca neconfirmata.
2.cand ma refeream la al treilea Narnia ma refeream la al treilea film din serie. The Lion, the Witch and the Wardrobe este ecranizarea volumului al doilea (conform cronologiei narative si nu datei de aparitie, ca asta e alta poveste), in timp ce al doilea film din serie, care se filmeaza acum, Prince Caspian condenseaza volumele 4 si 5. Al treilea film, daca se va face va fi ecranizarea volumului 6, The Silver Chair. La acest potential al treilea film ma refeream.
3.cunosc prea bine seriile pe care le aduci in discutie, LOTR, HP, Inheritance sau Narnia ca sa fac comparatii nepotrivite intre ele. Singurele care se apropie cat de cat prin structura, timp al actiunii, personaje, story sunt LOTR si Eragon, si daca vrei sa vezi pe ce imi bazez opinia gasesti tot aici pe thread si o comparatie intre cele serii, cel drept cand aparuse doar primul volum din Inheritance, adica Eragon-intre timp datele problemei s-au mai modificat, dar nu esential...

Paolini merita citit..de la Eldest incolo am senzatia ca devine din ce in ce mai bun..
in rest sa citim mai atenti si mai incet ca intelegem mai bine
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif