Thread: Poezia
View Single Post
Old 28 Nov 2019, 20:33   #542
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
("Cititorul trebuie sa stie"), in 2019 noiembrie 21 ar fi împlinit 64 de ani, se năstea în aceeasi zi a anului 1955, avea să moară înainte să împlinească 35, de leucemie,16 septembrie 1990,"Voi muri într-o duminică dimineaţa.Când vei intra tu în bibliotecă n-ai să mai vezi privighetori moţăind şoricelul cel roşu n-o să-ţi mai treacă prin faţă.un firicel de sânge (atât) a ieşit dintr-o carte.El va vorbi.",poet extrem de înzestrat al generatiei optzeciste, Aurel Dumitraşcu (1955-1990), a debutat cu volumul "Furtunile memoriei”(Ed.Albatros,1984),în timpul vietii a mai publicat unul singur"Biblioteca din Nord"(Ed.Cartea Românească,1986)**Vin acasa si singur ma joc doar cu Moartea/Intr-o alta iarna o poveste cu grauri o plimbare/prin munti o alta sintaxa femeia/O patrie de stele si came/Cititorului trebuie sa-i spun acum adevarul/vin acasa si singur ma joc doar cu moartea/Fara conversatie faptele rele se stiu/Un nume (al meu) rasarit deodata pe pagina alba/aproape trufas predispus la concerte/ Si totusi:cine sunt eu cine esti tu în ce magazii un principe mucezeste/Vin acasa si singur ma joc doar cu Moartea/Cititorul trebuie pana la urma sa stie**, Dumitraşcu a scris mult,lucrări apărute postum, prin grija prietenului,scriitorul Adrian Alui Gheorghe,se publică cinci volume de poezie„Mesagerul“ -1992, „Tratatul de ereticã“=1995, „Mesagerul.Opera poeticã“-1997 si „Fiara melancolicã“-1999, au mai vãzut lumina tiparului si dialogul dintre cei doi, cuprins între paginile volumului de corespondentã „Frig“, poetul ţine si un jurnal din "75-„Caietele Maro“- 4 volume, avea a scrie**Jurnalul vieţii tale anoste se scrie singur,aproape inutil.Dar este singurul om cu care poţi sta de vorbă El este celălalt.El ţi-a rămas fidel.Nu vor folosi nimănui aceste însemnări,aceste lungi dueluri (deseori banale) cu tine însuţi.Dar continui să vorbeşti cu aceste pagini pentru a-ţi stoiciza convingerea că eşti viu,că nu eşti singur,că nu rumegă stele reci în sangele tău.Eşti viu!E ca şi cum ai spune:Maine poţi să mori!**
***
Scrie,în spital,un ultim poem,la 12 septembrie 1990 :
**Alţii o duc mai rău şi trăiesc mai mult
să vadă soarele cum răsare.(Dacă eu
mai bine o duc voi muri timpuriu?)
Şi caţi ani cu lama aceasta am umblat
(şi) alţii citind rău credeau că sant
sentimental (un poet de la est!) şi
dacă lama care hăcuieşte creierul
meu e un sentiment stupid atunci
sunt un sentimental şi nu întîmplător pe balcon seara mă gandesc la scriitorul Mishima.Nu avea nimic de ascuns.
Pe balcon stau cu o (pasăre) moartă**/Adrian Alui Gheorghe-cuvant înainte la volumul postum" Aurel Dumitraşcu-Carnete maro"

https://www.youtube.com/watch?v=NMLx...c88rrhe4AHAVbs
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif