View Single Post
Old 28 Jan 2007, 03:15   #475
LucaM
Junior
 
LucaM
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 44
Originally Posted by Andrei1902:
Raspunde-mi totusi cum exista un oras autointretinut sub pamant?

ca de nu ....ce ? unde-mi stau picioarele imi va sta si capul ? ma faci de ras in piata publica ? sau ce ?
"totusi" nu-i nevoie sa-ti raspund eu. undeva in discutiile alea filozofice trunchiate ca sa intzeleaga si badia Ion, ba pana si legumele, exista franturi de raspuns la intrebarea asta. si Arhitectul, si consilierul Hamann dau cateva indicii subtile referitor la "logistica" Zionului.
si tocmai ca nu-i chiar autointretinut. adica oamenii de-acolo dispun de tot felul de masinarii si alte cele care sa asigure functionalitatea orasului. de aici discutia despre cine controleaza pe cine si ce ; interdependenta dintre oameni si "masini"...

si chiar, asta e singura chestiune care ti se pare ca vine in contradictie cu logica ? sau cu bunul simt ? nu ma intelege gresit, I just LOVE this movie ( the whole trilogy, in fact ) dar ... adica totzi traiesc intr-o lume de vis , o realitate virtuala creata prin stimulare neuronumaistiudecare, plutesc in capsulele alea, conectati la RDS, si pentru a-i "lichida" in Matrix e nevoie de toata mascarada aia din holul cladirii ? de gun-uri gen trupele de desant ? sau asta e doar un pretext pentru scena de action ? si sa vada tot mapamondul ce gratzios e Reeves trecand prin ploaia aia de gloantze, cu pelerina cu tot ? ( si chiar este, da' asta-i alta poveste...) sau care-i explicatia "tehnica" ref. liniile telefonice analogice ? la vremea aia n-aveau Zapp online ? pai Star Trek-ul si "beam me up, Scottie" rezolvasera problema asta demult...
si lista poate continua...

daca vreau documentare corecte si verificate dpdv stiintific, ma uit la Discovery channel. Matrix-ul e SF / action movie , cu toate ingredientele de rigoare. opereaza cu imaginatie, nu cu algoritmi...
LucaM is offline   Reply With Quote sendpm.gif