Thread: ANIME-uri
View Single Post
Old 20 May 2013, 22:23   #367
Miroeg
Novice
 
Miroeg
 
Join Date: May 2013
Location: http://www.nile7.com
Posts: 2
Send a message via Yahoo to Miroeg
Originally Posted by MihaiD:
Foarte misto dictionarul - thx

O sa incerc si eu o mica definitie:
- manga sunt benzi desenate japoneze cu anumite caracteristici specifice - mai ales in ceea ce priveste stilul de desen:
Adica: Proportii exagerate in ceea ce priveste capul fata de corp. Pentru un desen realist capul se deseneaza in general cam la o marime de 1/7 din restul corpului pe cand la manga, proportia e frecvent 1/5.
Ochii sunt totdeauna desenati foarte mari si cu exces de detalii in comparatie cu restul fetei, in timp ce gura si الر�*لات urechile sunt foarte mici si abea schitate. De asemenea senzatia de spatialitatie nu este de obicei foarte bine redata.
Anime - dupa cum a spus si Amyd este cam acelasi lucru cu manga, insa trece de la banda desenata la ecran.
Imaginile sunt in general sacadate iar miscarea nu este naturala de loc - personajele sunt frecvent complet statice si li se misca doar gura in timp ce vorbesc. De asemenea la explozii, sarituri,شركات السفر والسيا�*ة samd (in general imagini cu miscare exploziva) personajul este prezentat static, cu o expresie exagerata a fetei, iar miscarea e redata printr-un joc al culorilor pe liniile ce definesc traiectoria sariturii sau a bucatilor rezultate in urma exploziei.

Saylor Moon, ca si Sandy Bel, Floarea cu cele 7 culori sunt anime, insa eu am avut impresia ca au fost un pic prelucrate special pentru televiziunile vestice pentru a prinde mai bine. Adica miscarea este prezentata ca un hibrid intre cea caracteristica anime (vezi pokemon) si cea traditionala pentru noi (adica disney). Stilul de desen al personajelor este totusi clar manga/anime.

Ciao

MD
cenne informacje
__________________
تنشيط السيا*ة , الفنادق السيا*ية ، شركة سيا*ية ، الاثاث بدمياط ، Recruitment

Last edited by Miroeg : 20 May 2013 at 23:38.
Miroeg is offline   Reply With Quote sendpm.gif