View Single Post
Old 06 Jul 2011, 12:05   #17
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by varu:
Nu mi-e clar un lucru: se aleg 32 de regizori, fiecare cu o filmografie de cel putin 5 filme, ca sa aiba "sansa" fiecare dintre cei 32 sa ajunga pana in finala. Se fac perechi, meciuri etc.

Vor fi si 32 de useri cinemagia, cate un user sustinator al unui regizor, care pe parcursul turneului vor face lobby ACELUI regizor? Un user care va argumenta in fata celorlalti de ce preferatul lui merita sa castige?

Sau toti userii cinemagia sunt doar votanti la "meciuri"?

Nu va exista cate un user pentru fiecare regizor. Fiecare votant trebuie sa-si argumenteze decizia (argumentare care trebuie sa contina un minim de detalii pentru ambele filme), deci practic astfel fiecare argumenteaza de ce un film al unui regizor merita sa treaca mai departe, nu doar unul singur in timp ce ceilalti bifeaza 1 sau 2 ca la pariuri. Practic oricare din votanti poate alege dupa bunul plac sa foloseasca o argumentare mai detaliata pentru sustinerea unui film. Zic film pentru ca asta votam pana la urma, fiecare film in parte, nu regizorul. Poate un regizor se intampla sa fie invins de un anumit film intr-un meci pe care poate l-ar fi castigat cu celelalte 4 filme ale sale. Asta e. Pana la urma am zis ca n-as vrea sa vad filmele mult prea cunoscute ale unor regizori, deci rezultatul turneului nu poate fi "cel mai bun regizor", ci pur si simplu cel mai eficient in cadrul turneului prin filmele alese de noi.

Originally Posted by klaudya_e:
eu propun ca fiecare participant sa faca o lista de x regizori cu x filme (eu as zice 5-5) si apoi sa votam

Pai pot sa faca asta oricum, dar nu cred ca e nevoie sa punem o anumita limita. Daca cineva are idei poate nominaliza 10 regizori, iar altul niciunul. Cine va ajunge in turneu tine mai mult de sustinerea celorlalti. Poate cineva e interesat de un anumit regizor, dar nu-i cunoaste deloc filmele. El il poate nominaliza, iar altii vor nominaliza filme de ale sale. De asemenea poate oferi si explicatii legat de ce ar merita regizorul respectiv sa participe.

LE: Legat de chestia cu suma. Ma gandesc ca poate primul turneu sa fie fara asa ceva? Sa vedem cum merg lucrurile? Eu sunt de acord cu ambele variante, ramane sa alegeti voi ce credeti ca ar fi mai interesant.

Last edited by Liviu- : 06 Jul 2011 at 12:08.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif