View Single Post
Old 05 Dec 2014, 14:56   #27
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Twinsen:
A ta, Robert. Sau n-ai zis tu: "bătrânețea nu e despre vinovați, ci despre victime."? Si apropo, cand citez si apoi dau un raspuns, raspunsul se refera in primul rand la ceea ca am citat si nu la film. Ca vad ca unii au inteles ca as fi zis despre film ca vrea sa provoace mila, ceea ce e cazul doar intr-o mica masura.

Si ce, ti se pare ca m-am referit la mila? Nici vorba. Victime suntem toti in fata batranetii, ne vine tuturor randul sa fim ignorati la un moment dat, intr-o forma sau alta. Nu are nicio legatura cu mila filmul. Nu acolo bate. Remarca aia nu se refera la mila, ci la un curs firesc al vietii, care se termina pentru toti la fel.

Originally Posted by Twinsen:
Nu stiu, la fel ca majoritatea oamenilor eu cam cunosc lucrurile evidente. Nu ma atrage sa vad un film care imi arata ce stiu deja.

Deci, m-am cam lamurit. Tu te uiti la un film ca sa vezi si sa afli lucruri noi. Si totusi, acum ceva timp ai propus El Metodo, o copie latino dupa 12 Angry Men si ai spus ca e un film mai bun. In fine, fiecare cu ale lui.

Originally Posted by Twinsen:
Bun, daca iti doresti un film care sa te minta frumos l-ai gasit. Sau sa-ti confirme propriile tale pareri false despre viata, ca "totul se poate"

Si daca ar fi fost cazul sa fie asa, tot nu-i o critica valida. Filmele nu trebuie sa simuleze realitatea. Filmele pot sa-ti dea speranta, sa-ti arate cum ar trebui sa fie lucrurile s.a.m.d.. Nu are nicio legatura imaginea pe care o adopta un film cu parerile tale despre viata. Numai tu faci asocierea asta. Daca apreciezi doar filmele care iti confirma prejudecatile/ideile fixe nu ajungi nicaieri.

Tare-as fi curios sa citesc ce-ai scrie despre un film ca It's a Wonderful Life. Sau despre un film ca Shawshank Redemption.

Last edited by robertsandu : 05 Dec 2014 at 15:11.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif