View Single Post
Old 05 Dec 2014, 13:21   #23
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by robertsandu:
Ce teary-eyed imagine?
A ta, Robert. Sau n-ai zis tu: "bătrânețea nu e despre vinovați, ci despre victime."? Si apropo, cand citez si apoi dau un raspuns, raspunsul se refera in primul rand la ceea ca am citat si nu la film. Ca vad ca unii au inteles ca as fi zis despre film ca vrea sa provoace mila, ceea ce e cazul doar intr-o mica masura.
Originally Posted by robertsandu:
Daca o sa cauti mereu exceptia si extraordinarul in orice pelicula, vei pierde intelesul multor filme care prezinta si observa tendinte reale, dar nespectaculoase defel.
Nu stiu, la fel ca majoritatea oamenilor eu cam cunosc lucrurile evidente. Nu ma atrage sa vad un film care imi arata ce stiu deja. Si cu atat mai putin un film ca Harry and Tonto care falsifica ceea ce stiu deja pentru a face placere audientei. Repet ce am spus in primul mesaj, nu il acuz ca falsifica realitatea, asta e un demers valid artistic, dar pur si simplu nu e genul meu de film. Si daca sustinatorii filmului ar fi spus: "da, dom'le, nu e profund sau realist, dar ma amuza,emotioneaza si ma lasa feeling warm and fuzzy inside" n-as fi avut absolut nicio obiectie. In schimb observ o tendinta de a gasi in el "lucrurile marunte care dau sens vietii", "respect deosebit interiorizarii unor stari" etc si atunci imi pare rau, dar nu mai pot sa fiu de acord.
  Reply With Quote sendpm.gif