View Single Post
Old 20 Mar 2018, 16:04   #149
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Imi postez si eu umila mea parere...

1. De inteles ce inseamna filmul.
Este un mijloc de educatie sau un mijloc de tampire? Voi alegeti.

2. Fara actori de teatru in filme.
Actorii de teatru care joaca teatru in film sa ramana pe scena de teatru. Daca reusesc sa interpreteze ca oamenii de pe strada, cu naturalete, da, dar mai bine nu daca nu pot mai mult.

3. Sunetul.
Pe bune, cand nu o sa mai fie o problema ?

4. Subiectele sa nu mai aiba influente importate. Sa facem noi, despre noi, pentru noi.
Deci, daca Ro. ar fi fost o insula si nu am fi avut acces la lumea exterioara, cum ar fi fost filmele facute astfel ?
De respectat segmentele de public: tinerii, batranii, copiii, patura de mijloc...

5. Daca numarul banilor rezulta in calitatea cat mai inalta a filmului, atunci de ce nu reducem nr. productiilor/an ?
un exemplu, cu cifre aleatorii: de ce sa facem 30 productii/an, fiecare cu 100.000 euro, si nu facem 5 productii/an, fiecare 600.000 euro ? Sau 3 productii cu mai mult si celelalte 2 cu mai putin ?
Decat multe si proaste, mai bine putine si de calitate, astfel incat efortul sa fie concentrat spre un scop mai maret, decat pentru a face ceva pe termen scurt si castig imediat, mediocru. Nu sunteti de acord ?

6. Subiectele sunt destule. De ce am mereu impresia ca nu se vrea sa se scoata la lumina ceea ce e important ? Sunt interese la mijloc ?
Unde sunt ecranizarile cartilor importante din literatura romana ?
Unde sunt biografiile romanilor nostri ? Unde-i Eminescu, Enescu, Brincusi, etc ?

7. Bun. Am facut filmele. Unde le vedem ?
Cand eram in primara, tin minte ca am vazut o proiectie in sala de biblioteca a scolii. Si nu era un film romanesc. Stiu ca am vazut 7 filme la scoala. Gratis. 12 clase. Toate straine.

8. E gresita mentalitatea: "spectatorii sunt prosti, hai sa le indesam pe gat filmul asta si sa le luam banii".
Faceti voi filme excelente, fara sa cautati succesul si va veni el singur!

9. De schimbat modul in care se fac lucrurile la CNC.
Fara pile, relatii, trecut. Sa se promoveze ce e mai bun!

10. Filmele sa fie facute din pasiune, cu suflet, iar toata lumea sa se implice 100%!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif