View Single Post
Old 30 Jul 2014, 19:57   #19
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Being Julia (2004)

Standing ovation! pentru aceasta realizare
Am vrut la inceput sa caut referinte ale acestui film, sa vad biografia din care este inspirat, cartea, povestea,tot. Dar, la final am realizat ca pentru asa o ecranizare, nu merita sa incerc sa caut povesti pe langa povestea prezentata. Filmul este magistral realizat si jucat. Asa ca, nu vreau sa ma intereseze alte aspecte ale acestui film, vreau doar sa raman cu impresia creata de el si anume, una minunata.
Iata ca filmele bune se mai gasesc si surprind inca orice asteptari pe care ni le facem inaintea vizionarii si chiar in timpul vizionarii lor.
Vazut in prima lui jumatate de ora ca un film de dragoste modest, pueril, o dragoste de interes, filmul se intoarce pe scena cu un final incantator. O turnura nebanuita, imposibil de anticipat face ca filmul acesta sa isi merite numele si renumele.
Este, intr-adevar, cred ca unul din putinele filme la care finalul e imposibil de anticipat. Orice calcule, orice stereotipuri ai incerca sa aplici, toate se rastoarna si finalul surprinde intr-un mod placut.
Standing ovation!
Ps. O intrebare pe care o ridica acest film, este legata de privirea realitatii de catre un actor. El mai poate fi natural? Sau se vede oare, in orice situatie a vietii, durere, suferinta, bucurie, intr-un rol al unei piese pe care a interpretat-o si care se pliaza pe starea pe care "ar trebui" sa o simta in acele momente? Acest mare defect profesional afecteaza tot in jurul lui? Familie, copii, prieteni? Este un artist, un actor, altfel decat noi, oamenii de rand? Eu cred ca DA!
Un 7,99 din partea mea! Standing ovation!

Last edited by alali : 30 Jul 2014 at 20:01.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif