View Single Post
Old 02 Oct 2009, 16:40   #26
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nu stiu de ce se leaga lumea de Matrix. Da, ideile sale nu au fost tocmai noi, dar au fost noi pentru mainstream. Da, are multa actiune, multe efecte speciale, dar are si o poveste buna, are si niste idei, are si o filozofie. E genul de film care te tine in suspans cand il urmaresti, si te pune pe ganduri dupa. Sa spui ca Thirteenth Floor e mai bun mi se pare totusi exagerat, mai ales ca acest film, bun de altfel, a avut si el acea doza de drama superficiala specifica filmelor comerciale.
Ma rog, tot timpul se face comparatia asta, Matrix, 13 Floor, Dark City, pentru ca exploateaza cam aceeasi idee, a realitatii false, mitul pesterii, daca vreti, si toate 3 o fac foarte bine, toate sunt sf-uri excelente, dar cred eu ca totusi Matrix se ridica peste, pentru ca, dupa cum spuneam mai sus, are o intreaga filozofie in spate.
Din aceeasi categorie a filmelor ce exploateaza ideea realitatii virtuale face parte si eXistenZ, nu la fel de celebru ca cele 3, dar foarte bun.
Am mai vazut un film interesant care cred ca intra la categoria indy SF, se numea Pi.
A mai zis cineva inainte de Primer, care intr-adevar e foarte foarte interesant. Pe aceeasi tema, dar contrar ideii lui Primer ce exploateaza paradoxul calatoriei in timp, a fost Armata celor 12 maimute, unul din singurele filme caruia nu-i poti gasi defecte in logica sa despre calatoria in timp. Asta pentru ca a ponit de la o premisa simpla, pe care o respecta pana la final, anume ca trecutul nu poate fi schimbat. Daca cineva calatoreste in trecut, asta nu va schimba absolut nimic din ce s-a intamplat pentru ca acea calatorie, ce trebuia sa se intample, nu schimba linia timpului, ci doar o implineste.
Mi-au mai placut Brazil, Blade Runner, nu neaparat pentru poveste sau scenariu, ci pentru atmosfera si idei, dar cred ca astea intra la filme ceva mai celebre.
A mai fost un film mai nou, se numea The man from Earth si mi-a placut foarte mult, desi nu a fost foarte promovat.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif