Thread: Cannes 2013
View Single Post
Old 21 May 2013, 19:44   #23
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Misto comparatiile lui bremen

Am urmarit si eu fenomenul pana acum (pagina oficiala, topurile, twitterul) si imi pare ca anul asta o sa fie o editie mai slaba valoric decat cea de anul trecut si mult mai slaba decat aia de acum doi ani (cand au fost Malick, von Trier, Almodovar, Dardenii, Ceylan).
Nu cred ca sunt filme proaste nici anul asta, dar media selectiei e un pic mai jos, au trecut mai mult de jumatate din filme si nu a aparut nicio capodopera sa vuiasca tot internetul ca anul trecut la "Holy motors". Mai degraba cred ca anul asta o sa avem parte de filme cu epitetele bune, bunicele, decente, caldute, bine facute, dar nu le poti numi capodopere. Nu pot sa zic ca exista vreun film pe care il astept cu nerabdare, sa treaca alea 9 luni ale lui bremen mai repede

Pana acum Coenii par pe locul intai la Palme d'Or, exista o unanimitate la notele criticilor, pe Spielberg nu cred ca l-ar durea mana sa duca premiul in SUA, om vedea. Dar nimeni n-a zis de filmul asta ca ar fi o capodopera, pare o comedie usurica si bine facuta.
Ar mai fi si chinezul vazut cu simpatie de critici, dar imi pare greu de crezut ca va lua premiul cel mare.

(Eu ma ghidez dupa Screen International, tabelul Micropsia is just for fun )
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif