Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 29 Oct 2011, 10:22   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Azi e decernarea premiilor. Singurul documentar din competitie care mi-a placut e Songs From the Nickel a lui Alina Skrzeszewska. Autoarea a petrecut mai mult de un an intr-un hotel ultra-ieftin dintr-o zona relativ rau-famata a Los Angelesului si a creat un portret cald si melancolic a cartierului, lipsit complet de senzationalism sau de dorinta de a judeca.

La capitolul ciudatenii in sensul rau a cuvantului, am remarcat Teodora Pacatoasa, un film despre o fata care se calugareste, la care autoarea a repetat mereu ca e un film facut din dragoste, dar care se concentreaza doar pe ritual si aspectele exterioare. Nu cunoastem nimic despre motivatiile sau trairile religioase ale fetei, in schimb avem niste "prim-planuri erotice" (autoarea a spus asta la Q&A) cu buzele calugaritei. Poate ca si-ar fi avut locul mai degraba in sectiunea gay/lesbian, dar e mult prea oblic pentur asta...

O catastrofa totala e Visul Mosului, in care predomona niste dansuri populare filmate in stilul "video de nunta". E rusinos ca asa ceva a intrat in selectia oficiala.

In afara concursului, mi-a placut Metrobranding, un documentar despre marcile faimoase din perioada comunismului, care azi au disparut, cum ar fi bicicletele Pegas sau masinile de cusut Ileana. Autorii au gasit niste personaje interesante si amuzante pe care sa le intervieveze, a caror vieti au fost strans legat de una din marci. A fost filmul la care s-a ras cel mai mult din tot festivalul, din cele pe care le-am vazut eu.

Later edit: Am uitat de Position Among the Stars, care la capitolul regie/imagine e de departe cel mai bun. Povestea insa e telenovelistica, vorba lui gionloc.

Last edited by Twinsen : 29 Oct 2011 at 10:26.
  Reply With Quote sendpm.gif