View Single Post
Old 29 Dec 2012, 23:53   #10
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mi-a placut filmul. mi s-a parut interesanta ideea lui Brian de Palma de a redescoperi femeia fatala, frumusetea si senzualitatea ei, intr-o forma moderna de noir. titlul filmului este sugestiv, dealtfel. la fel este si rolul Rebeccai Romjin, un rol pe care l-a jucat cu toata naturaletea de care era capabil fizicul ei impecabil, imbinata cu vulgaritatea vampei de lux, pe care, a folosit-o ostentativ, dar placut, pentru a incita erotic si vizual. imaginea acestei femei este secretul, dar, nu numai acea imagine de fotomodel care a consacrat-o pe Romjin, ci, tot glamourul, accesoriile de lux, locurile de filmare,fondul muzical, iar in ipostazele in care ea isi etaleaza splendoarea trupului in fata aparatului de filmat,se simte ca o face cu placerea de a domina, constienta de puterea erotismului ei. intr-adevar, am avut parte de nuditate, reclama la haute couture si bijuterii de lux, dar asta nu inseamna ca filmul n-a avut parte si de actiune. inceput nervos, pe covorul rosu de la Cannes, s-a domolit dupa scena fierbinte din toaleta femeilor, ca sa se reia intr-un ritm potrivit de alert, odata cu visul Rebeccai si a aparitiei ei sub doua identitati. mi-a placut mult, cum spuneam, aceasta "reinventare" a noirului. trasaturile lui de baza au fost transformate, dar nu in esenta lor, ci, doar in forma de exprimare.intriga( furtul diamantelor) miza (banii pentru rascumparare), barbatul cucerit de femeia fatala ( fotograful), sotul inselat (ambasadorul), toate au fost restaurate in forma moderna, destul de reusita dupa parerea mea.

Last edited by rvn : 29 Dec 2012 at 23:56.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif