Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 13 Jan 2015, 22:11   #2005
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
Eu nu incetez sa ma minunez de trendul cu "mersul la nutritionist" .Care mai de care vrea sa slabesca apeleaza desigur la o "dieta personalizata",stabilitata pe ore si pe puncte de un guru.Si unde te intorci dai de astfel de guru,pentru ca oamenii prefera sa-i lase pe altii sa gandeacsa si sa hotarasca in locul lor,ca un fel de garantie a succesului.
Am discutat cu zeci de persoane care au adoptat ....diete personalizate.Au platit bani grei sa le spuna unul ca trebuie sa manace cam la 3-4 ore ,sa reduca dulciurile si pateseriile,sa nu combine carnea cu cartofi sau orez ci doar cu legume,sa elimine prajelile si sa consume peste pentru omega 3,6&9,sa manace dimineata un ou fiert moale si o rosie si seara un iaurt simplu sau invers,bla-ba.In loc sa stabileasca singuri ce si cum le prieste,ce le este la indemana si cu ce rezultate.

Principiile a caror respectare ne asigura sanatatea sunt putine si invariabile,nenegociabile si arhicunoscute.Inseamna echilibru si bun simt.Problema nu e ca nu stii cum trebuie sa te hranesti ca sa arati si sa te simti bine,problema e ca nu esti in stare sa te hranesti asa.
Daca vrei sa manaci si sa traiesti bine,trebuie sa afli ce te impiedica .Aici e cheia.
Si intotdeauna te impiedica ceva dinauntrul tau: tensiuni,frustrari,lipsuri pe care le anesteziezi mancand haotic si prost.Inclusiv pentru mult trambitata lipsa de timp trebuie sa ne asumam responsabilitatea,pentru ca vine si din incapacitatea de a ne organiza de viata in spiritul respectului de sine.
constat cu placere ca sunt si altii care gandesc la fel ca mine, numai ca, tu, ai spus-o mult mai frumos, mai poetic...
pot completa, in stilul meu caracteristic: oamenii isi fac prea multe griji din cauza aspectului exterior. acesta a contat dintotdeauna, dar, in antichitate si evul mediu, foarte rar se punea problema longevitatii. in filmul despre viata lui Mishima, intr-unul din episoadele care imaginau atmosfera din cartile sale, o fraza meditativa despre frumusete suna cam asa: "in antichitate, Raiul era atat de frumos!". ei bine, traim vremuri cand viata omului are pret si este pretuita, omul insusi, doreste sa traiasca cat mai mult "aici", cu toata credinta care-i spune sa nu se teama de viata de "apoi", fiindca este buna si frumoasa. ne place sa traim bine si sa fim frumosi pe lumea asta, fiindca asta este, cu siguranta, cea care pune etichete. este un soi de ipocrizie, scuzabila, deatfel, si nevinovata...
cum ramane, insa, cu trecerea vremii? suntem construiti din carne si oase infasurate in piele. mi se pare ca ar fi o prostie sa credem ca putem forta natura sa se alinieze dorintelor noastre, la nesfarsit si fara efecte adverse. melodrama dietelor personalizate are o singura parte buna: aceea ca umple cu bani grei, buzunarele acelora care gasesc naivi sa creada in minuni mai mari decat acelea facute de maica Paraschiva. singura dieta pe care eu o gasesc de ajutor este acel echilibru de care aminteai si tu si, pe care, daca reusim sa-l descoperim, cine stie....poate vom deveni si nemuritori.
cred ca lucrurile bune vin de la sine, atunci cand nu te mai gandesti deloc la ele....


p.s. nu stiu daca sarmalele mele au "suflet", dar, cu siguranta, contin grasime. si ceea ce tie ti se pare foarte relaxant, adica infasuratul carnii in foaia de varza, mie mi se pare o mica corvoada, fiindca dexteritatea nu este tocmai abilitatea mea forte. din cauza faptului ca si eu ma pierd in negura gandurilor, forma lor imi iese neregulata si adesea, primele imi ies minuscule, iar ultimele, gigantice.
reteta ta de biscuiti pare interesanta. evident, blenderul rezolva problema carcaletelui din toate acele ingrediente superlamoda., iar in curand (prevad asta), ovazul va deveni mult mai cultivat decat graul.mananca si calu', mananca si omu'. si cu toate eforturile tale consistente si laudabile, mi se pare c-ai ratat un pic finalul. de ce ai asociat strugurii cu acesti minunati biscuiti facuti in casa? sau sunt struguri din via ta? uite, vezi, aici gresesc dieteticienii: nu-si dau seama ca dietele lor pot deveni halucinant de sanatoase si "toxice". nu am facut nici o aluzie, dar ma intreb si cred ca si altii o fac, la randul lor, cat de sanatoase sunt fructele si legumele pe care le contin aceste diete, mai ales pe perioada iernii, cand singurele fructe netratate sunt merele din podurile oamenilor de la munte si care, se vand la pret derizoriu in supermarket, fiindca nu au fata comerciala a acelora pline de conservanti.

Last edited by rvn : 13 Jan 2015 at 22:27.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif