View Single Post
Old 03 Feb 2015, 14:22   #36
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Twinsen:
Robert, tu le invarti incotinuu. Intai ai spus ca filmul "e un pic cam plat în ceea ce privește emoția transmisă". Apoi a devenit "un film care se vrea a funcționa la nivel de patos și emoție"...

Acum ti se pare ca e un film focusat pe tendinte sociale... iar cand te-am intrebat care sunt astea ai mentionat sacrificiul, dar nu sacrificiul Shirei ca persoana ci sacrificiul unei intregi categorii sociale, de tinere fortate indirect sa accepte un mariaj. Pai si unde sunt tinerele alea? Ca in film o mai vedem doar pe Frieda care e cat se poate de doritoare sa se marite. Nu vedem nici vreo casatorie aranjata care sa iasa prost, sau ceva de genul asta. Pana si Shira insusi are o atitudine ambigua fata de mariajul ei. Asa putem sa tot vorbim discutii cu ce ne imaginam fiecare, dar n-ar strica sa aiba o legatura cu filmul in sine.

Păi și ce? Trebuia să spun o frază și atât? Atât timp cât afirmațiile nu se exclud una pe alta nu văd de ce ar trebui să mă rezum la una singură. Da, am zis că filmul e ușor cam plat în ceea ce privește emoția transmisă, și am zis că eu nu văd în asta neapărat un defect, dar alții s-ar putea să vadă. Apoi ai venit tu cu 1/4 stele și mi-ai dat indirect dreptate.

Filmul se concentrează pe tendințele sociale (adică pe obiceiurile sociale/religioase ale evreilor ortodocși) și pe modul cum acestea influențează personajele. Ce rezultă din chestia asta sunt sentimente și emoții. Dacă tu nu le vezi/simți, nu înseamnă că nu există. Eu asta am spus și nu văd care ar fi contradicția. Sau cum mă învârt în cerc. Eu îmi spun părerea despre film, care nu se rezumă la un comment de 3 rânduri ci la tot ce spun legat de filmul respectiv. Așa că nu are rost să pui comentariile mele în antiteză, pentru că nu sunt contradicții, ci adăugiri.

Shira reprezintă tipul fetei care se căsătorește din obligație, în urma presiunilor externe, nu din dorința ei personală. Ea face un sacrificiu acolo, și toate femeile/fetele care se căsătoresc ca să mulțumească pe altcineva decât pe ele însele fac un sacrificiu și renunță la dreptul de a-și decide viitorul și de a fi fericite. Shira nu e un caz singular, e o parte dintr-o tendință și filmul face o treabă bună în a arăta asta. Să știi că a vedea un film este o relație de comunicare. Eu nu mi-am imaginat nimic din ce nu am simțit în film.

Originally Posted by Twinsen:
Pai si unde sunt tinerele alea?

În viața reală.

Originally Posted by Twinsen:
Ca in film o mai vedem doar pe Frieda care e cat se poate de doritoare sa se marite

Frieda face parte din altă categorie socială.

Last edited by robertsandu : 03 Feb 2015 at 14:40.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif