View Single Post
Old 02 Feb 2024, 12:50   #25
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
The Barchester Chronicles (1982)

Deși ar mai fi interesant de găsit și The Warden (1951) – serie de 6 ep, după unul din cele mai mari romane ale lui Anthony Trollope, din aceeași serie de romane "Barchester" (cineva chiar explica despre el pe internet:"... despre politica reformei, despre modul în care politica revoluționară distruge dragostea și despre motivul pentru care trebuie să semănăm mai mult cu Septimus Harding și nu cu John Bold. În plus, discutăm și despre modul în care Trollope a văzut prin manipularea media, știrile false și efectele otrăvitoare ale cruciadelor de justiție socială din mass-media." sub titlul "Anthony Trollope Predicted Our Future: The Warden (Barchester Chronicles)"), e bine de amintit un alt serial britanic riguros - de, anii 80! - cu decupaje din mai multe romane din aceeași serie de romane a autorului britanic, film de succes, intitulat The Barchester Chronicles (1982), care se găsește pe net și pe care eu deja l-am vizionat și îl consider interesant.
Un film cu Donald Pleasence (obișnuit din altfel de filme și care a avut o The Great Escape spre acest serial), cu intrigi, dedesubturi englezești, inclusiv calm, cu istorii care se repetă, după cum se va vedea.
Să zici despre un om că e cea mai bună persoană față de care ai, în același timp, suspiciuni de fraudă, e puțin hazliu.
Să acuzi înaite de a proba faptele, făcând scandal mare în ziar, a ce seamănă?
Oricum, acțiunea nu a provocat decât neliniște în ambele tabere.
Și toate acestea împotriva cui? A unui om de o morală ireproșabilă, a unui om de caracter. Dar cine sunt cei care acuză și ce sens adevărat se ascunde în spatele atacului lor?
Toată lumea își folosește tactilul, vreau să spun că simte pe propria-i piele situații asemănătoare. Ce legătură are filmul cu noi? Are legătură cu procesele absurde, cu alegerile absurde, cu evenimentele absurde susținute de presă, într-un cuvânt mașinațiuni. Firul subțire de legatură se observă.
Vă doresc și dvs vizionare plăcută. Eu, urmărindu-l, am avut, un moment, bucuria unui sentiment pe care îl aveam în urmă cu ani de zile, urmărind prestigioasele seriale BBC preluate de TVR. Spun asta pentru cei ce nu au apucat vremurile respective, ca să știe că și atunci la TVR se transmiteau producții BBC, e drept puține, dar din cele importante.
1MicuCelUmilSiViril is online now   Reply With Quote sendpm.gif