View Single Post
Old 05 Oct 2019, 11:53   #171
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
10 Most Expensive Mistakes Filmmakers Make

1. La-ncepout a fost scenariul! Păi, ce nu știam asta? poți citi câte cărți de scenaristică vrei, fără talent nu faci nimic. Eu am mai spus, ca scenarist trebuie să ai în primul rând experiență de viață. Apoi, spirit de observație, sensibilitate, memorie afectivă, memorie mecanică, memorie logică, inventivitate/creativitate etc...
2.Desigur, scenaristul este subiectiv în a-și aprecia propriul scenariu, dar nu se poate baza nici pe prieteni. De multe ori interpreții neprofesioniști dau naturalețe filmului, dar nu se poate generaliza. Nici implicarea sau neimplicarea scenaristului în regie nu se poate generaliza.
3.Da, bugetul trebuie corelat cu cerințele scenariului.
4. Chiar este o problemă dreptul de autor pentru muzică? Nu știu cineaștii asta?
5. Adică trebuie să ne spună cineva despre rolul rețelelor de socializare?
6.Știe toată lumea că trebuie să cumperi/obții drepturile de autor pentru poveștile altora.
6. Nu știu de ce se repetă numărul 6. Evident că trebuie să știi ce vrea „piața”, iar acest lucru ți-l spune un director de marketing bun..
7.Da, trebuie să te prezinți cu filmul potrivit la festivalul potrivit, nu aiurea.
8.Dacă filmul nu e bun, degeaba ai un PR bun.
9.Da, trebuie să lași întotdeauna loc pentru un „bună-ziua!”, pentru oricare dintre parteneri, nu numai pentru producător.
10.Credeam că e clară diferența dintre un film dedicat televiziunii, față de unul dedicat cinemtografelor.

Vrei să spui, Cretzulynne, că d-aia nu vin românii la filme românești...

Last edited by mirodoni : 05 Oct 2019 at 11:55.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif