View Single Post
Old 22 Jan 2010, 18:59   #35
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
1941: Rebecca. Cred ca ar fi meritat mult mai mult The Grapes of Wrath sau poate chiar The Great Dictator ori The Philadelphia Story.

1942: How Green Was My Valley. Nu l-am vazut, dar ceva imi spune ca mai mult ar fi meritat Citizen Kane. Probabil acel ceva e simplul fapt ca e considerat de foarte multa lume cel mai bun film al tuturor timpurilor...

1949: Hamlet. Nici pe asta nu l-am vazut, asa ca doresc sa fiu corectat daca gresesc cand spun ca ar fi meritat The Red Shoes.

1965: My Fair Lady. Poate era mai Hollywood si mai pe gustul Academiei, dar Dr. Strangelove e clar filmul mai bun.

1969: Oliver!. 2001: A Space Odyssey care nici macar nu a fost nominalizat. Desigur, intervine aceeasi problema ca mai sus.

1972: The French Connection. As fi preferat si probabil ar fi trebuit A Clockwork Orange. Din pacate problema e aceeasi ca si cu celelalte doua filme ale lui Kubrick.

1974: The Sting. Pe mine nu m-a impresionat deloc. Cred ca The Exorcist ar fi fost un castigator mai merituos, problema lui insa a fost cel mai probabil genul de care apartine. As zice si Cries and Whispers ca tot a participat la aceasta categorie, dar nu cred ca ar da ei Oscar-ul unui film strain oricum.

1977: Rocky. Desi un film bun a avut si o competie pe masura in persoana lui Network si a lui All the Presidents Men. Cred insa ca Taxi Driver e peste toate 3.

1980: Kramer vs. Kramer. Nefiind un mare fan al lui Apocalypse Now as fi preferat All That Jazz, dar clar filmul de razboi ar fi trebuit sa castige. Amandoua insa mi se par cu mult peste castigator.

1981: Ordinary People. Aaaa... Raging Bull (obvious). Si The Elephant Man mi se pare superior.

1982: Chariots of Fire. Nu am vazut decat Raiders of the Lost Ark din competitie, dar cred ca si acesta e peste castigator.

1983: Gandhi. Un film foarte bun, care pe deasupra e si pe stilul Academiei. Personal as fi mers pe Blade Runner, din pacate nici macar nominalizat.

1990: Driving Miss Daisy. Consider mult superior Dead Poets Society si chiar My Left Foot.

1991: Dances with Wolves. Goodfellas...

1995: Forrest Gump. Desi nu toata lumea ar fi de acord cu mine cred ca Pulp Fiction e un film mai bun.

1998: Titanic. Cel putin personal prefer oricare dintre contracandidati. Cred insa ca nu se poate pune problema ca The Full Monty sa fi castigat, insa celelalte 3 filme poate ar fi meritat mai mult. Nu ma pot decide in privinta unui castigator dintre As Good as It Gets, L.A. Confidential sau Good Will Hunting.

1999: Shakespeare in Love. La vita e bella, Saving Private Ryan sau The Thin Red Line mi se par toate mai bune. Nici de data asta nu ma pot decide.

2003: Chicago. As zice The PIanist de departe.

2007: The Departed. E un film foarte bun si poate unsi-a meritat Oscar-ul, dar personal prefer Letters from Iwo Jima.

2009: Slumdog Millionaire. Consider Frost/Nixon, The Reader, Revolutionary Road, Milk superioare.

2010: Avatar. Lucruri deja spuse de zeci de ori...

Cu urmatorii castigatori sunt de acord: All Quiet on the Western Front, It Happened One Night, Gone with the Wind, Casablanca (desi sunt departe de a fi un fan al filmului), The Best Years of Our Lives (desi poate It's a Wonderful Life ar fi fost o alegere mai buna), All About Eve (nu m-as putea decide daca Sunset Blvd. ar fi meritat mai mult), On the Waterfront, The Bridge on the River Kwai (chiar daca prefer 12 Angry Men), Ben-Hur, The Apartment, West Side Story (nu prea mi-a placut, dar avand in vedere competitia poate merita), Lawrence of Arabia, The Sound of Music, In the Heat of the Night, The Godfather, The Godfather II, One Flew Over the Cuckoo's Nest, Annie Hall, The Deer Hunter, Amadeus, Platoon, Rain Man, The Silence of the Lambs, Unforgiven, Schindler's List, Braveheart (lipsa competitiei), American Beauty, Gladiator, A Beautiful Mind, The Lord of the Rings: The Return of the King (as fi fost multumit si cu Mystic River), Million Dollar Baby, Crash, No Country for Old Men.

In restul cazurilor ori nu am vazut castigatorul, ori nu am vazut o prea mare parte a competitiei. De asemenea in unele cazuri de mai sus in care sunt de acord cu filmele castigatoare e datorita unei competitii cam slabe, mai mult in editiile ultimilor 15 ani. E foarte posibil sa mai fie si alte filme nenominalizate care ar fi meritat sa castige, dar nu prea m-am mai gandit la lucrul asta in timp ce treceam printre ani.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif