View Single Post
Old 14 Mar 2004, 08:34   #8
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by marx:
Ambrone, pune mana pe instrumentarul antropologiei si rastorna-ti un oki pe filmele lui Abel Ferrara(in special New Rose Hotel,Cat Chaser,Body Snatcher,Ms.45) si apoi mai vorbim de "ofensiva vizuala tip Tarantino".

O sa pun mina. Pina atunci, tu, cu experienta in domeniu' medicinei, zi-mi cum as putea caracteriza scena sectionarii unei urechi, asociata cu incendierea unui militian si o hemoragie abdominala altfel decit "offensive" - ofensatoare si ofensiva. Vizual vorbind. Tip Tarantino vorbind. Am vazut de la Abel Ferrara 'Bad Lieutenant', unde H. Keitel vorbea urit cu fetele de pe strada, si era niste scene dure cu niste fete care isi bagau niste crucifixe. Dar s-a vorbt deja de catre filmu' asta la Film & Tabu, asa ca tu, marx, o dai in categoria " a murit regina Ana!", ca sa il citam pe Joyce. Legat de Body Snatcher, ala e sloboz, nu film. Ce, acum crezi ca daca in Irreversible vedem cum ii rupe unul capul altuia cu un extinctor mi s-a patrut aia cea mai dura faza din film? Nu. Violul, pentru ca avea si o supradoza de incarcatura emotionala. In rest, afirmatia mea ramine asa cum e.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif