View Single Post
Old 14 Feb 2021, 07:49   #9
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Fiindca e frig si inca curg mucii, ca oricarui copil care se respecta, am dat navala in aceasta iarna, era si timpul, pe Netflix.
E drept, pentru ca este sezon hibernal, nu m-am dus cu sacul, ca doar nu era supermarchet.
Si ce-am gasit? Multe filme! Unele sunt inspirationale, altele expirationale, cele mai multe de-a dreptul rasuflate.
Ca principiu de functionare, acest tip de televiziune este un vis vechi, foarte vechi, as spune. Astazi, tehnologia l-a putut realiza.
Dar, la continut, cum spuneam, acest canal lasa de dorit. As putea spune ca, daca va continua astfel, i se va potrivi perfect denumirea de canal. Vad ca perceptia generala, pe internet, in acest sens, este asemanatoare, nu doar a mea.
Cum eu folosesc iarna pentru seriale, asa si aici.
Sa facem cateva exemplificari. Curios, am inceput sa vad un serial foarte bine primit, daca nu cel mai aplaudat, din ce se scrie despre el, La casa de papel. Foarte captivant, incat am muscat din cana de atata tensiune, doar la primele trei episoade, dupa care isi revine la clasica telenovela de limba spaniola. M-am linistit, pentru ca initial eram tulburat de schimbarea ce o arata. Acum e cu iubiri; am sugera regizorului sa introduca si o matusica batrana, de care uitase, iar intrarea ei sa se faca pe o melodie grava, timp in care imaginea sa incremeneasca vreo jumatate de episod cu portretul ei pe ecran (au timp, episoadele nu sunt scurte).
Oarecum dezamagit, am cautat o comedie, un serial, se intelege. La acest capitol, aceasta televiziune sta prost tare. In afara de vreo doua, pe care eu le vazusem dinainte, nu am gasit nimic notoriu. Desi am incercat multe, a trebuit sa ma gadil singur, ca sa rad la ele, altfel nu reuseam.
In aceste conditii, eu nu pot propune o lista mareata, dar cateva, care mi-au atras atentia, doresc sa vi le aduc si dvs la cunostinta, in caz ca nu le-ati urmarit pana acum.
In primul rand, un serial pentru copii si adolescenti, foarte educativ, folositor, Anne cu un e la sfarsit, bun, si asa scoala si educatia astazi e pusa pe gard.
Pentru cei ce dovedesc maturitate in gandire, lucru imbucurator, exista doua variante (sau pentru cei ce aspira la acest lucru).
Varianta clasica, bine realizat, complex, deci trebuie putina rabdare, serialul Hotii din padure. Varianta moderna, excelent, sigur o sa va prinda, desi nu e englezesc, serialul 10% (pentru cinefili va fi si mai placut, actiunea are loc in lumea actorilor, impresarilor, culise, etc).
Daca e vorba de seriale frantuzesti, as mai mentiona serialul Lupin, pentru ingeniozitate, si serialul Marseille, cu Depardieu, despre culisele politice de astazi. Primul se termina subit, al doilea, deja din seria a doua, asta e boala celor cu mai multe sezoane, intinde pelteaua.
In rest, din ce nu am vazut, e cam greu sa gasesti unul satisfacator.
Concluzia: e o televiziune de divertisment pentru copii, dar si asa cam monotona.
Voi ce propuneri aveti?
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif