View Single Post
Old 01 Sep 2012, 14:23   #240
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
se pare ca toata lumea a dezertat turneul. sunt putin dezamagit . as fi vrut sa vad mai multa consecventa, mai ales din partea celor care au facut propuneri. unde au disparut oamenii? nu le mai plac filmele, formatul jocului? am fi putut face schimbari, ameliorari. nici la celalalt turneu nu mai participa decat cativa. inainte erau mai multe persoane participante. ce s-a intamplat cu ele, s-au plictisit, au gasit alt forum?
un joc de felul acesta te motiveaza sa vezi filme pe care altfel nu le-ai fi vazut, sa discuti despre ele, sa-ti confrunti opiniiile cu ceilalti, sa inveti despre filme, sa-ti cultivi pasiunea, in definitiv, daca o ai. mai exista vreun loc pe internet, in care se discuta despre filme pe romaneste? nu ma refer la bloguri si site-uri, unde care mai de care scriu synopsis-uri si cronici, ci la discutii si cofruntari de idei ca cele de aici.
mie mi se pare ceva extraordinar ca avem la indemana un forum ca acesta.
pe vremuri cinefilii se adunau in cluburi pentru a urmari filme si a discuta despre ele. va dati seama ca nu era la fel de simplu ca acum. trebuiau sa se deplaseze, sa-si rezerve timp, sa plateasca abonament sau ceva. ori acum avem la indemana totul si nu profitam. nu-mi dau seama ce se intampla, nu mai suntem capabili de un angajament, nu putem sa ne strangem intr-un grup, aceia care iubesc cu adevarat filmul, si sa facem ceva impreuna in sensul acesta?
mi-ar placea sa aflu niste opinii, desi ma tem ca intrebarea va ramane retorica.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif