View Single Post
Old 01 Apr 2015, 12:32   #44
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
C.Chevara, eu nu dau cifre din memorie, numărul exact era 89.654 de spectatori pentru filmul „4 luni, 3 săptămâni și 2 zile”, dar am rotunjit eu la 90 de mii. Nu 60 de mii, care erau la un anumit moment. Dar eu am datele scoase la imprimantă pentru toate filmele românești din toate timpurile și nu mai am sursa, oricum, de pe CineMagia, cred. Dacă vă interesează, poate fac un efort.

Djinjis, ești foarte exigent cu alții, constat că nu ai fost la fel de exigent și cu tine, dacă nu-ți mai apreciezi scenariile scrise cândva. Și eu sunt foarte exigent, cu toată lumea, și cu mine, dar, deși îmi pun problema dacă nu sunt cumva subiectiv, constat că scenariile mele sunt mult mai bune decât ce se vede astăzi pe ecran, iar eu văd absolut toate filmele românești. Nu mă compar cu toate, de exemplu, nu aș fi scris „Aferim!”, dar dacă aș fi fost plătit să-l scriu, l-aș fi scris fără greșelile lui Jude.
Nu toate scenariile care nu câștigă la HBO sunt mai proaste decât cele premiate. Și nu e vorba numai de HBO.
Eu am câștigat cu un scenariu un concurs național. Am primit banii, au trecut 5 ani și nu l-au făcut, am intrat din nou cu același scenariu la alt concurs național și n-am fost băgat în seamă.
Așa că totul e relativ.
Spuneai de scenariile de la naftalină și te refereai la mine.
Am recitit scenariul câștigător de acum 10 ani și parcă e scris ieri!

Nu am înțeles de ce ești fericit că sari etapa asta de la HBO. Spune-ne și nouă!
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif