Thread: Ştiinţa
View Single Post
Old 29 Sep 2017, 00:36   #12
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Off to a great start, guys 8-|
Cretzulynne: licenţa, doctoratul...alea erau doar nişte exemple de instanţe în care folosirea aparatului critic e obligatorie, în opoziţie cu mediul în care discutăm acum. Nu era obligatoriu să pomeneşti tu înainte de ele, pentru a le putea invoca şi eu apoi. Nu e nici o obsesie.
Ştiinţa nu e egala cu cunoaşterea de informaţii. Sa spunem că cumpăr (8-|) mâine un ziar şi citesc ceva anchetă a unui jurnalist. Eu obţin informaţii noi atunci când citesc ziarul iar jurnalistul le-a obţinut atunci când a derulat ancheta dar nu cred ca am putea spune că activitatatea oricăruia dintre noi are legatură cu ştiinţa. Nu, nu vreau să filozofăm, nu cred ca ne ţine pe vreunul din noi să o facem. Cel mult sa ne prefacem ca o facem 8-|
Nu am ce sa detaliez, mi se pare ca acolo am explicat deja ce vreau să zic.
Şcolile au aparut cu mult înaintea ştiinţei dar probabil inţelegem lucruri diferite când ne referim la ea.

Ilustra: Începutul articolului e pus acolo ca să fie demontat mai târziu, nu ştiu daca e o idee bună sa îl citezi separat Evident, Einstein nu a dovedit ca "totul e relativ", doar ca nu există un cadru de referinţă universal valabil in funcţie de care sa fie măsurat spaţiul şi timpul dintre diferite evenimente . Dar viteza luminii, de exemplu, nu e relativă...e aceeaşi pentru toti observatorii indiferent de cadrul lor de referinţă. Iar timpul e o componentă esenţială in teoria sa.

Despre restul poate altădată.
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif