View Single Post
Old 27 Jul 2009, 12:14   #12
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Citind cartile, nu am fost deloc de acord cu maniera in care s-au facut primele doua filme. E drept ca ei sunt toti copii si Columbus a facut, cum spui si tu, un film cum stie sa-l faca el - dar facandu-l astfel, mi s-a parut ca tot ce era special si frumos in carte s-a banalizat groaznic. 2ul a fost putin mai bun, dar nu in mod remarcabil.

Nu pot sa inteleg de ce 3ul a facut cei mai putini bani. Cum s-a scris despre asta ca ar fi cel mai bun din serie, ca asa au zis primele articole, toti au sarit sa-l vada, dar a avut o mare cadere pe al doilea weekend si in timpul saptamanii chiar, fiindca s-a aflat ca nu-i chiar asa.

Vizavi de zbierat, asta m-a iritat cel mai mult la 5 (in carte de fapt), ca Harry era mai debil ca de obicei si non-stop avea de urlat la cineva. O fi aia perioada cu pricina, dar nici chiar asa. Iar ce mi-a placut la 4 este ca a avut o poveste faina, ingenioasa, excelent construita in carte, iar in mare filmul s-a bazat cu succes pe acest schelet. E clar ca nu are acelasi rafinament ca si 3ul, dar tot a fost o vizionare placuta.

(vag spoiler)

Doar vizavi de climax inca o chestie, ca altfel am zis ce cred. Mi se pare esuat fiindca m-a lasat incredibil de nemarcat considerand contextul. Filmul nu reuseste nicicum sa creeze relatia care se dezvolta in carte intre Harry si Dumbledore, iar din asta rezulta emotionalitatea redusa a finalului. In plus, in scena respectiva, pozitionarea lui Harry in carte confera un dramatism aditional, caci el nu este liber sa priveasca, ci pietrificat si absolut impotent. Totusi, rezulta alt efect daca filmezi bine scena, asa cum e ea descrisa.

(end spoiler)

Personal, nu am fost crunt dezamagit, pentru ca una-s cartile, alta-i filmul. Nici nu aveam aceleasi pretentii. Puteau sa taie, sa schimbe, dar daca nu au reusit sa redea efectul, atunci nu cred c-au ales bine. Nu m-a deranjat atat de mult felul in care a decurs faza, desi probabil era mai bine sa fie mai fideli cartii, ci doar ca desi e clar ca incearca sa te marcheze, nu o face. Si, ca sa continui idea de mai devreme, asta ma gandesc ca se trage de la faptul ca e repezit finalul si nu ai timp sa intri in spiritul cautarii lor - deci, trebuia sa fie mai scurta expozitiunea romantica si mai dezvoltat acest aspect.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo

Last edited by PoliFanAthic : 27 Jul 2009 at 12:17.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif