Thread: Brian de Palma
View Single Post
Old 25 Mar 2006, 20:16   #2
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
e autorul multor filme celebre. din pãcate, am vãzut puþine ºi le-am vãzut doar pe alea mai comerciale. Se spune cã el a dezvoltat foarte mult montajul în split-screen. foloseºte mai mult actori arhi-cunoscuþi (Pacino, de Niro, Sean Penn, Travolta etc). e unul dintre cei mai buni regizori de serie B. în principiu, domeniul lui este suspansul (thriller cu diferite combinaþii).

din ce am vãzut de el:
m-au cam spart:
1. Scarface (deºi mã gîndesc la Oliver Stone ca la autorul filmului, probabil fiindcã a scris scenariul citeazã scena cu drujba într-o proiecþie autocitativã simbolicã în interiorul NBK pe care l-am tot revãzut),
2. Casualties of War (reuºeºte sã creeze pentru Sean Penn un rol atît de negativ încît oricît l-aº iubi pe actor, în filmul ãsta e atît de al dracu...),
3. Carlito's Way (iarãºi un rol demenþial pentru Sean Penn, în rolul unui avocat psihopat)
4. Blow Out. a vrut sã-i dea o replicã lui Antonioni, realizînd un film cu un sunetist în loc de fotograf, dar cu story original. mai miºto ãsta
5. Femme Fatale. cam underrated. mie mi-a plãcut povestea de story (visul) in story. mi-a adus aminte de Mulholland Dr (evident, e superior artistic filmul lui Lynch). îmi place cum creeazã tensiunea la secvenþa introductivã cu Cannesul. ºi cît de bine face sã joace o debutantã care nici mãcar nu era actriþã.

filme un pic mai slabe, dar merg:
6. Dressed to Kill
7. Body Double
8. The Untouchables (povestea celebrului Al Capone)

filme foarte slabe (le-am uitat aproape complet):
9. Snake Eyes
10. Mission Impossible
11. Mission to Mars
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif