Thread: "Avatar"
View Single Post
Old 31 Jan 2010, 23:22   #586
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Avatar: un altfel de "Dances with Wolfes"

Lasand la o parte bugetul, efectele speciale, criticile pro si contra sau profiturile filmului Avatar, as dori sa focalizez asupra subiectului central al acestuia. Daca este un unul original sau nu, parerile sunt impartite. Totusi, vizionand filmul mi-am amintit de un alt blockbuster, "Dances with Wolfes". Si de aici am inceput sa fac o legatura sinistra intre acestea doua filme.
De exemplu, ca si in "Dances with Wolves", lumea filmului "Avatar" este impartita in doua tabere, diferite din punct de vedere al dezvoltarii acestora. Astfel oamenii veniti in Pandora as putea sa-i asociez cu, coloniile europene stabilite in cele doua continente americane iar populatia bastinasa Na'vi as putea sa o asociez cu cea a civilizatiei amerindiene. In ambele filme, cei ce vor sa cucereasca noile teritorii sunt net superiori civilizatiilor bastinase.
O ciudata asemanare am identificat-o intre civilizatiile Na'vi si amerindiana. In primul rand vestimentatia sumara, a unui na'vi e aproape similara cu cea a bastinasilor americani, chiar si parul ma duce cu gandul la tribul Cheroke, cu acea creasta lasata pe spate si prinsa in coada. Cat despre arme, arcul si cutitul sunt folosite de ambele civilizatii native, Na'vi si amerindiana. Alte asemanari intre aceste doua popoare am identificat-o si in cultura lor. Dansurile si cantecele fac parte din ritualurile ambelor popoare. Ideea shamananului in Avatar este, categoric, preluata din poporul nativ al Americii, pana si legatura dintre natura si Na'vi este "copiata" din cultura lor. De exemplu, in cultura pieilor rosii copacul reprezinta legatura dintre om si zeul lor Manitou. Acest lucru il gasim si in filmul Avatar, cu acel Copac Divin (nu mai stiu exact cum era numit) venerat de populatia Na'vi.
SI ideea din Avatar cu personajul principal schimbandu-si tabara este similara cu cea din Dances with Wolfes. Chiar si scopul oamenilor din Avatar de a extrage resursele de pe Pandora ce ar costa o avere in lumea lor ma duce cu gandul la europenii ce vanau tinuturile amerindienilor pentru aurul si resursele lor.
In conluzie, subiectul filmului Avatar nu cred ca este unul ce se vrea original, ci doar sta ascuns in spatele efectelor speciale.
Insa, as vrea sa stiu si parerile cinemagistilor de aici, daca am putina dreptate facand aceste asocieri sau doar aberez...
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif