View Single Post
Old 13 Oct 2004, 18:37   #42
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
wow, am lipsit cateva zile, si uite ce discutie interesanta am pierdut...
eu sunt de acord mai mult cu ambra blu, care are cam aceiasi opinie ca mine. discutia voastra a evoluat tare frumos, dar ne cam indepartam de filmul propriuzis. o faza inca mai este de rezolvat, una, care aduna in ea tot ce ati cam povestit voi pe-aici... este faza cand ea se uita pe geam, si vede o motocicleta care este in apa, ruginita si foarte veche. secveta asta are multe de zis, despre ea ca personaj si despre povestea ei in general. dupa cum vad ca ati vazut filmul mai des, va reamititi de scuter-ul fetii care moare si care este aruncat in apa... la fel is asta, dar ce poveste are el? poate ca este vorba de o poveste care se repeta, si unde ea acuma joaca 'totul sau nimic'. de asta n-as zice ca vrea sa se sinucida, ci isi introduce acele in vagin, numai ca sa-i dea lui o vina, si un motiv pentru care s-o salveze. acelasi act l-a facut si el atunci cand a vrut sa scape de politie.
daca ne uitam la locul unde se petrece toata actiunea mai remarcam ca este vorba de un loc de refugiu, un loc unde oamenii se ascund intr-o singuratate neatinsa. la fel si pesonajele noastre principale... deci, dece nu ne intrebam ce pare a societatii asiatice este arata aici... nu vorbim de 'the masses', nu vorbim in nici un caz de un fenomen care este pretutindeni, ci despre ceva care este ascuns si 'ferit' de lumea de afara. daca facem o paralela intre asta si mentalitatea asiatica, gasim ca este vorba de ceva ascuns in fiecare individ, deci, nu un caz unic.
acuma trebuie sa ne gandim la motivul filmului. daca tinem minte ca totusi este vorba de o industrie a filmului, trebuie sa gasim motivele pentru care Kim Ki-Duk a avut resursele fininciare pentru a-l produce... deci remarcam ca este o tema care poate fi interpretata in multe feluri in lumea asiatica, si ca de aia a fost produs. ... motivul insa cred ca ne va ramane ascuns, simplu' pentru ca noi europenii nu putem intelege asa un fel de a gandii cum il au asiaticii.

cred ca cea mai simpla interpretare (si in acelasi timp si cea mai europeana) este cea cu dragostea, si ca regizorul de fapt aici si-a pus momeala. nu cred ca are rost sa vorbim despre toate problemele lumii orientale, ci mai mult numai sa apreciam ce ne-a aratat filmul asta. nu trebuie sa facem presupuneri, adica 'cum ar fi fost daca' sau altceva in genul asta, ci trebuie numai sa acceptam ca nu putem intelege o lume care ne ste complet diferita. da, o puem analiza, o putem dezasambla in mii si mii de bucati, dar nu o putem intelege. si cred ca asta a fost si mesajul regizorului.

totusi, tot ce scriem noi acuma sunt numai niste hipoteze interesante... de asta trebuie sa fiim constienti.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif