View Single Post
Old 02 Feb 2015, 18:31   #19
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Twins.... Ce dor imi era de posturile tale... Bine ai revenit printre cei vii.

Acum revenind la primul post, ma chinui sa inteleg ce anume te-a suparat atat de tare la acest film de ai facut un asa review. Cunoscandu-te cat de cat, dupa posturile tale, desfiintezi un film doar daca intr-adevar nu iti place. Iar aici asa ai facut.

Vorba lui rvn, nici eu nu as fi vazut logica aici a creionarii personajului mai mult decat o face filmul. Nu ar fi avut nicio relevanta pentru situatia data. Momentele incluse in film isi au propriile emotii, propriile trairi. Sinceritatea Shirei este superb redata, chiar daca ar fi vrut sa impace si capra si varza; dar nu poate. Trebuie sa spuna ce are pe suflet (scena intalnirii la rabin - totala).

Apoi sa spui ca nu reuseste sa redea deloc personajul si sa il limitezi doar la o marfa ce trebuie sa se casatoreasca la comanda si din cand in cand mai canta la acordeon, e nedrept. Totusi, are un premiu la berlin pentru acest rol. Nu e la indemana oricui. Sa nu uitam ca Berlinada nu premiaza pe motive comerciale.

E amuzant sa vad cat de tare te-a suparat acea situatie in care e pusa femeia. Acea constrangere, acea impunere. Esti un militant inrait pentru egalitate imi dau seama. Totusi, egalitatea absoluta este iarasi o utopie. Eu vad in acest tip de societate o ordine si o normalitate care duce la un viitor. Al speciei, al comunitatii, al orice vrei tu. In timp ce toate celelalte comunitati se autodistrug. Mor pe mana lor. Religia viitorului, musulmana. Populatia viitorului, musulmana. Comunitati importante cam in orice tara importanta, cu o rata de crestere ametitoare.

Si ca sa inchei, marturisesc ca oricat mi-ar placea posturile tale, nu iti impartasesc fatalismul situatiei. Totusi, nu era o impunere totala. Fata avea dreptul de a alege. Avea acel vot de veto nu? Intr-o mare masura era si impinsa, dar nu obligata. Ceea ce e mare lucru. Cate casatorii in lumea "deschisa si emancipata" nu sunt pe motive materiale aranjate, premeditate, etc? Pe cand acolo nici nu se pune problema. Interesele sunt mult mai umane.

Ps. De asemenea, nu iti inteleg nici ironiile ultimului post. Nu vroia nimeni sa auda o anumita parere de la tine. Ci o parere a ta. Atat! De asta esti Twinsen si nu X!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif