View Single Post
Old 26 May 2003, 02:00   #5
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena 0 [scrisa de NoOne la 18 Oct 2002 15:24]


Incepe filmu'.
Un ecran aproape negru. Are totusi cateva mici pete albe. Urme de carioca. Si o semnatura undeva intr-un coltz : "Leo'z the best".

Pe ecran trec in viteza cateva cursuri BNR leu-dolar. Viteza de schimbare e uriasha. Nici macar MATRIX-ul nu o mai poate controla.

O voce partiala de barbat incepe sa cânte :
"Foaie verde de scriptura
O s-o ia MATRIX-u'n gura"


Paminity (n-o vedem da' stim ca e acolo) deschide conversatzia:
- Ba Poc, iara te-a apucat doru' de Zion?
Vocea partziala de barbat raspunde grabit :
- Apoc. De cate ori trebuie sa-tzi mai spun ca ma cheama A-Poc?
- AAAA... pai daca te cheama POC de ce ...
- Daca-tzi mai batzi joc de mine itzi scot shtecheru' din priza. Ai priceput bai, mufa blonda?
- Partzial,
raspunde sincer unicul neuron de serviciu mestecand in continuare o guma roz-bombonie.

Un zgomot indescifrabil bruiaza discutzia.
- Ai auzit? intreaba blonda (noi tot n-o vedem da' stim sigur ca e blonda). Ce-a fost asta?
- Mortfeus ne-a dat azi de haleala fasole cu varza. Micul dejun al campionilor. Acu' mancarea a ajuns unde trebuie.
- Uh, credeam ca e fostu' meu sotz. Nici in METRICS nu mai scap de el. Hai gata. Tre' sa inchid. Imi mananci unitatzile de pe celular de pomana. Ti-am zis de-o jdemii de ori. Suna-ma draga in uicheend. Ca si-asa atunci e sfarsit de saptamana. Te pup. Pa.


Datorita "TZOC"-ului Paminity-ei MATRIX-ul a reushit sa-i determine locatia. Instantaneu 3 agentzi de paza si protectie anti body-guarzi si-au facut aparitia in zona. Un politzai ii ashtepta. Acelasi politzai va muri mai tarziu in film, din greseala - inecandu-se cu cafea decofeinizata - la intrarea lui Leo-Neo si a Paminity-ei in sediul supersecret si neshtiut de nimeni al MATRIX-ului. Dar sa nu anticipam.

- Daca ma luatzi cu porcariile alea de jurisdictzie, a inceput politzaiul, putetzi sa vi le... Aaaaa.... Aaaaa....
Un agent Smith cam mic de statura si pipernicit (o ruda mai indepartata de-a lui Leo) se oftica de-a dreptu'. Se intoarce spre Larry si cu o voce fonfaita incepe sa se miorlaie:
- Dom' regizor... Dom' regizor... Asta iar a luat-o inainte cu replicile.
Un alt agent Smith il pocneshte peste scafarlie.
- Ba, de cate ori tzi-am zis sa nu mai parasti? Nu e frumos, ce draq !!!!
Ala micu' se puse pe smiorcait :
- Ati vazut dom' regizor ??? Tot timpul ma bate...

Din spatele blocului isi itzeshte capul Paminity :
- Dom' regizor, eu mai ashtept mult sus? N-ar fi trebuit sa vina careva dupa mine? Ma cam plictisesc, asa singurica !!!

In acel moment un domn (producator) semna o comanda prin posta prin care cumpara un pistol calibrul 40.

Politzistul parea mirat:
- Am trimis 2 unitati sus. E destul pentru o fetitza?
Incepu sa numere. Se opri la 1. Restul degetelor erau ocupate cu câteva gogoshi.
- S-or fi ratacit tampitzii. Stitzi, dom regizor, e primu' lor film.

De undeva din fundal se auzi vocea lui Mortfeus.
- Cretinii au taiat firu'. Bagai-ash eu undeva. Acu' iar o sa trebuiasca sa cablam tot, de la 0 - cu fibra optica - ca UTP-ul n-o mai tzine pe Paminity. Tu-le gatu' mamii lor de incompetentzi. Sa vezi ce le fac cand intru eu in MATRIX - daca nu uit pana atunci.
Parca mai trebuia sa zic ceva. Ah, da "RUN Forest, RUN - adica, aaa, asta: Paminity. Fugi, Paminity, fugi ca vin Smith-zi, mancatzash!!!"


Nu putem descrie faza cu saritul de pe o cladire pe alta pentru ca e de-a dreptul penibila. Unul din Smith-i a murit in saritura. Ca sa fim mai exactzi la aterizare. Iar pentru faza cu intratu' Paminity-ei in receptor trebuie doar sa amintim ca s-au tras câteva sute de duble. Sper ca va imaginatzi voi de ce....


TO BE CONTINUED...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif