View Single Post
Old 26 May 2003, 01:41   #2
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena 1 [scrisa de NoOne la 17 Oct 2002 13:36]


Neo-Leo sta si doarme cu capul pe tastatura. Fruntea sa apasa de cateva ore bune tasta Space (in combinatzie cu literele C,V,B,N). Enervat computerul scoate repetat BIP-uri (sa fie CENSURED???).
Deodata (si chiar de mai multe ori) ecranul monitorului sau (un Trinitron shparlit de Leo in timpul filmarilor la "Titanic") devine negru.
Neo-Leo n-are nici o treaba. Tocmai viseaza ca este concediat de la firma de calculatoare la care lucreaza.
Din coltul gurii se prelinge pe tastatura un firicel de saliva ce in timp va incleia tasta Shift.
Un membru al echipei de filmare il pocneshte in cap cu o cutie (plina) de Pepsi (The Choice of a New Generation). Din alt coltz al platoului de filmare se aude, amplificata de un megafon, o voce :

- SCOALA BA BOULE !!!! - (in engleza, bineinteles)
Neo-Leo se freaca la ochi (fara sa-i deschida). Parca ar fi in patul de acasa. Geme incetishor:
- Mami?!?

Ishi revine insa repede in fire. Ce naiba? Doar e profesionist. Nu pricepe de unde vine durerea de cap... Vorba ceea, de baut... n-a baut (prea mult)... de dansat... a dansat atent, ocolind peretzii. Maseaza cucuiul Pepsi si lasa intrebarile pe alta data. Amintindu-si scenariul se intoarce spre camera si intreaba :
- Eu ce dracu ar trebui sa fac acu'? (tot in engleza, bineinteles)

O domn (producator), ce tzine indreptat spre Leo un pistol calibru 40, ii arata cu un gest brusc monitorul calculatorului. Degetul insa ii aluneca pe tragaci si glontzul trece milimetric pe langa fruntea tanarului actor infingandu-se intr-un sunetist. Din fiecare piept de pe platou iese un "Damn!!!" - in engleza, bineintzeles.

Leo priveste monitorul calculatorului. Inca nu s-a obishnuit pe deplin cu utilizarea Windows-ului. Ar vrea sa intrebe ceva dar se abtzine. Ar vrea sa foloseasca shi toaleta dar se abtzine. Ar vrea sa joace shi in Titanic 2 dar... (ma abtzin !!!)...

Pe ecran apare un mesaj : "FU** YOU, LEO !!!" apoi ecranul se innegreshte shi mai apare un mesaj - in engleza, bineintzeles.

VREAU SA PRECIZEZ ODATA SHI PENTRU TOTDEAUNA : REPLICILE SUNT IN ENGLEZA. SINGURUL CARE NU PRICEPE ASTA E LEO CARE TOT VORBESHTE BA IN GERMANA, BA IN AUSTRIACA... - chit ca nu stie nici una (nici una shi aceeashi).


"THE MATRIX HAS YOU !!!!"
Mesajul palpaie innebunit pe ecran. Leo se chinuie sa-l citeasca.
- Ce naiba are calculatoru' ? Nu v-am spus eu sa instalatzi DOS-ul? Ce' credeatzi ca nu ma prind ca e Linux-ul sau ce? Ha!Ha! La cate pizza cu linux am mancat eu....

Intre timp Neo-Leo cauta intr-un dictzionar sensul cuvantului "THE". Bineintzeles ca incepe cautarea de la litera A. Mai are de cautat si celelalte cuvinte "Matrix", "has" shi "you". Dar astea probabil ca le va cauta maine.

Pentru orice eventualitate mai izbeshte din cand in cand tastatura cu pumnul. Domnul producator incearca sa-si pastreze calmul incarcand pistolul cu un nou glontz.

Pe ecran apare un nou mesaj :
"Ba, tu eshti prost sau ce ???" - in româna de aceasta data - contributzie a unui hacker ardelean.

Aparitzia unui nou mesaj pe ecranul calculatorului :
"FOLLOW THE WHITE RABBIT..."
il aduce pe Neo-Leo la disperare. Urletul lui acopera zgomotul produs de lansarea celui de-al doilea glontz din pistolul producatorului.

Vazand scena, lui John Gaeta ii vine o idee magnifica shi o numeste "bullet time" - sau in traducere - "ocolirea gloantzelor de Leo".

To be continued...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif