View Single Post
Old 20 Aug 2010, 16:04   #33
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by Pitbull:
Nu mä supär, te înteleg. Esti mândru, ai suportat greu faptul cä te-am încuiat, si instinctul te îndeamnä sä-mi pui în seamä inventii calificate cu epitete tari, gen "monstruozitate dezgustätoare", etc. Nu e prima oarä când fabulezi, din orgoliu ränit. Nu mä bucur cä te doare, dar sper sä fie cu rost - altfel, chiar m-am luptat cu morile de vânt...

Dă-mi voie să fiu de acord cu Ivan Karamazov care îi mărturisea lui frac-său că nu acceptă „lumea lui Dumnezeu” pentru că nu e de acord cu suferința celor nevinovați. A spune că moartea unor ființe pure precum Cristos e rezultatul... nici n-am putut să termin fraza, că-mi tremurau degetele de indignare! În România, care încă nu e Arabia Saudită dar care e încă în Europa, o frază de genul grozăviei cinice pe care ai tastat-o tu nu poate provoca oamenilor liberi decât indignare.

Și eu te înțeleg. Când scrii de„ rigiditate” deconspiri fără să vrei teama ta de a nu fi considerat rigid de către tinereii forumului. E și unul dintre motivele pentru care îți place să te hârjonești cu ei, să faci pe snobul. Ți-e groază că Armata ta de admiratori te-ar putea considerat „expirat” și încerci în mod inconștient să-ți camuflezi patina. Sper în modul cel mai sincer și mai umil să te ajute cele ce ți-am spus.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif