Thread: 365 în 2014
View Single Post
Old 07 May 2014, 10:45   #74
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Eu am vazut mare parte din The Story of Film: An Odyssey si am citit cartea. Atunci am facut un mic crush pentru Cousins. Ii si citesc regulat rubrica din S&S care mi se pare una dintre cele mai fain scrise de-acolo. Si foarte interesante pe deasupra.

Anyway...

Mai

111. Black Narcissus (1947) 3/5 Mmmm...n-a prea fost pe placul meu. Prea multa pietate si maicute vaicarindu-se. Having said that...a avut un set impresionant si relatia dintre maicuta si Mr. Dean a fost foarte fain spusa. Adica imi place extrem de tare cand o relatie de genul asta e redata prin gesturi micute, si atingeri fugare si priviri. Cred ca aspectul asta mi-a placut cel mai mult in film.
112. A Swedish Love Story (1970) 4.25/5 Awwwww. Asa de mult mi-a placut filmul asta. Mi-au revenit cu o precizie proustiana tot felul de aintiri din zbuciumata mea adolescenta. Which was nice. Si sfarsitul ala... Am fost foarte impresionata de film really. Si ii ciudat sa vad un Andersson atat de diferit de You, the Living sau Songs from the Second Floor. Desi, sunt semne de umor negru si-acolo. Fain film.
113. Mother and So (1997) 4/5 Nu cred c-am vazut film mai tarkovskian care sa nu fie Tarkovsky si totusi care sa aiba ritmul si specificul lui. Si la asta sfarsitul mi-a dat un fior pe sira spinarii. Mi-a adus aminte de sfarsitul din Stalker. Excelenta scena aia cu mana de la sfarsit.
114. L'Avventura (1960) 5/5 Nu mai stiu a cata oara e cand il vad si parca tot timpul descopar ceva care imi atrage atentia, ceva diferit de fiecare data. Cred ca e prima data cand imi place asa tare pentru ca favoritl meu din trilogie e L'Eclisse si parca pentru prima data si L'Avventura s-a ridicat la acelasi nivel. Pentru mine. Ma rog...eu vad filmele astea trei in fiecare an ca-s putin obsedata. Ar trebui sa bag si Desertul Rosu acolo, cred. Si din nou, sfarsitul ala e heartbreaking.
115. Naked (1993) 4/5 Cred ca a trecut ceva timp de cand n-am mai vazut un film cu un dialog si scenariu atata de bune. Si cu actori atat de organic implantati in film... Excelent. Amuzant, grotesc pe alocuri... Londra nu-i asa de grimm though Simt nevoia sa apar orasul asta frumos. Chiar daca permanent te afli la 100 de metri de un sobolan
116.Miller's Crossing (1990) 3/5 Vazut pe ecran mare la un eveniment de Secret Cinema. Sala a fost fabuloasa, filmul asa si-asa... nu l-am prins de la inceput ca ne-am pierdut printr-un bar de la subsol, era jazz acolo si noi eram imbracati in 1920s Hollywood si era fum si vin si na...am ratat 15 minute din film. Deci nu stiu daca e corect sa-l notez. Anyway...
117. Pola X (1999) 3.75/5 Poooooooooooooooooooooorn. Sau, ma rog, Carax inainte de-a fi declarat sfant. Mmmmm....cu parere de rau tre sa spun asta...mie nu-mi place Golubeva. Aproape deloc. Ma rog...mi-a placut baiatul lui Depardieu mult si imi place foarte tare the general feel of Carax' films... Imi place ca tot timpul portretizeaza oameni aflati la marginea societatii si care cumva traiesc in afara oricaror reguli sociale sau morale (moral din punct de vedere social, of course) for that matter. Nice going. Nu am pretentia sa fi inteles tot ce-a pus Carax acolo dar per total am fost multumita.
118.Pickpocket (1959) 3.5/5 Ma asteptam sa-mi placa mai mult. A fost cam boring si m-a lasat usor dezamagita. Mi-a placut sfarsitul though. Si unele scene au fost foarte fain executate.
119. Ossos (1997) 2/5 Now this was freaking boring. Chiar n-am putut sa relationez cu personajele alea...mi s-a parut o plimbare goala dintr-o casa darapanata in alta... Nici nu-s sigura cine is personajele alea desi mi-a atras atentia unul din chipurile actritelor. Mi s-a parut pur si simplu un film golit de continut, de emotie, de forma... Nu stiu, poate n-am fost in the right mood.
120. Picnic at hanging Rock (1975 4.25/5 Loved this film. Mi-a placut foarte tare atmosfera, it literally gave me chills down my spine. Si nu e un film horror, e pur si simplu un film extrem de bine construit. eu am citit filmul intr-o cheie usor feminista (urasc cuvantul, btw but for lack of a batter one...). Stancile alea aveau forme falice iar fetele veneau dintr-un mediu in care orice pronire sexuala le era franata. Hanging rock e un fel de pom a cunoasterii atunci. Cand apare Irma toata imbracata in rosu intre fatucile alea cu chipuri fantomatice.... <3 Loved it!
121. Dumbo (1941) 4/5 Awwwwwwww This might be my favourite Disney ever. Cat de dragut poate sa fie elefantul ala???? Si soarecul...si prietenia lor...si cantecelele si tooooooooot. I :heart: Dumbo.
122. From Here to Eternity (1953) 2.5/ 5 Meh... Star cast si cam atata, din punctul meu de vedere. Film din ala de Hollywood despre soldatul american...si despre sistemul lor militar. Dog eats dog type of thing. Bla..
123. Dazed and Confused (1993) 3.25/5 simpatic filmul dar, spre deosebire de varu, il prefer pe Linklater cu sunrise/ Sunset. Just a matter of taste.
124. Celeste and Jesse Forever (2012) 3/5 Spre surpinderea mea, mi-a placut. Adica e un film din asta usor destul de bun. Mi-au placut actorii si mi-a placut soundtrackul. Si faptul ca a evitat destul de bine niste clisee. Pe alocuri dialogurile au fost putin cliseice si artificiale dar nu a fost ceva excesiv de flagrant. all in all a good anti-romantic comedy.
125. Le Boucher (1970) 3.25/5 Cred ca incep sa ma plictisesc oarecum de filmele lui Chabrol. Adica sunt filme ok...dar nu ma mai impresioneaza really. Nici nu stiu sigura daca-s voit previzibile or I'm completely missing the point there. A avut cateva scene misto though. Si Stephane Audran e foarte frumoasa.
126. match Point (2005) 3.75/5 Revazut dupa mult timp. Incerc si eu sa introduc ceva lume intr-ale filmului ...pasi micuti asa. Asta a fost un succes. Trebuie sa ma gandesc la urmatorul film. Poate aleg ceva Almodovar. Cred ca e destul de lejer si colorat sa prinda la public. Anyway, poate ultimul din filmele foarte bune ale lui Woody. Mi-a placut si acuma la a treia vizionare. si altfel il vezi cand esti familiar cu middle class-ul londonez.
127. Le Gamin au Velo (2011) 3.5/5 de obicei nu-mi plac filmele cu copii si cu dramele lor dar asta a fost simpatic. a avut ceva foarte heartwarming. Nu-s sigura inca daca sfarsitul a fost o lectie de morala sau nu dar nu cred ca filmul suscita la nu stiu ce interpretari. Nu pare sa aiba o astfel de miza.
128. Carmen (1983) 3.25/5 As fi vrut sa fiu mai atinsa de filmul asta. to be honest, mi s-a parut slabut ca tensiune sexuala care ar fi trebuit sa fie prezenta acolo. Pe asta am mizat cand am decis sa-l vad. Mi se pare o incercare mediocra a lui Saura.
129. My Only Sunshine (2008) 4.25/5 Reha Erdem <3 Ii numai al doilea film regizat de el pe care-l vad dar I'm totally convinced. Are un ritm al lui iar personajul principal e incantator. Ce frumoasa e fata aia...
130. Europa (1991) 4/5 sunt restanta cu primele incercari filmice marca LvT dar e un inceput bun. (al meu, al lui e nemaipomenit.) Mi se pare atipic pentru ce-a facut mai tarziu in cariera.
131. Le Signe du Lion (1962) 2/5 Daca asta nu-i cel mai plictisitor si useless Rohmer, nu stiu altul care sa fie.... Inteleg ca e debut dar e slab rau...un om care umbla pe strazile Parisului si o vioara scartaietoare pe fundal.

Last edited by faraimaginatie : 28 May 2014 at 11:36.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif