View Single Post
Old 19 May 2008, 15:38   #3
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Cat de tare poate fi acest film....cum de nu scrie lumea despre el?
Atata tristete ca la topicul de filme clasice nu am vazut nici la inmormantari...ce naiba mah, ce fel de cinefili sunteti voi?

Nu ati vazut All about Eve? Nu v-ati indragostit de Bette Davis? Nu ati visat-o? Sunteti extraterestrii sau ce mama naibii?


Eu nu prea cred in actori, asa, de felul meu. Am mai spus, consider ca sunt produse publicitare si de marketing, asa cum e Danone de exemplu (se lauda ca are biffidus essensis dar toate iaurturile au asa ceva).
Totusi, cativa actori pe lumea asta, foarte putini, ma conving ca nimeni in locul lor nu poate juca respectivul rol. Asta e Bette Davis in All about Eve. Lasam la o parte povestea, intrigile, nenorocirile din spatele culiselor hollywoodiene....fuck all those well-known things...dar Bette Davis???? Cu rolul acela absolut innebunitor de complex, pe care se cladeste o uriasa piramida umana, multi-nivelara, multi-fatzetata, mai ceva ca un diamant: femeia fragila, femeia sensibila, femeia de succes, femeia generoasa si milostiva, femeia complexata, femeia plina de ea, femeia oarba, femeia clar-vazatoare....totul integrat perfect intr-un rol gigantic!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif