View Single Post
Old 08 Jan 2005, 09:10   #8
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: Regisori români

@Pitbull, cam greu cu comentariile ....
REGISORI ROMÂNI

1) Mari
Liviu Ciulei, Victor Iliu

2) Foarte buni
Nae Caranfil, Nicolae Märgineanu, Mircea Daneliuc (1975-1987),

3) Buni
Paul Cälinescu, Jean Georgescu, Lucian Bratu (GLUMESTI), Dan Pita, Mircea Veroiu, Visarion Alexa, Lucian Pintilie, Alexandru Tatos

4) Acceptabili
Ion Popescu-Gopo, Radu Gabrea, Andrei Blaier, Mircea Säucan, Nicolae Corjos(MA FACI SA RAD) Mihai Constantinescu(AGAIN), Stere Gulea, Elisabeta Bostan, Manole Marcus, Serban Marinescu, Tudor Märäscu, Cornel Diaconu, Ada Pistiner, Maria Callas Dinescu(ASTA NU FACEA FILME UTILITARE PE LA BUFTEA? NU SE OCUPA CU FILMARILE DIN ELICOPTER?), Constantin Vaeni

5) Mediocri
Sergiu Nicolaescu(PUTIN SPUS), Geo Saizescu(IDEM), Malvina Ursianu(SA FIM SERIOSI), Horea Popescu(CUIBUL DE VIESPI E UNUL DINTRE CELE MAI BUNE FILME ROMANESTI), Gheorghe Vitanidis(DE ACORD, BAIETII NOSTRI SUCKS BIG TIME), Gheorghe Naghi, Dinu Cocea, Mircea Muresan, George Cornea, Demian Iosif, Cezar Grigoriu, Mihai Iacob, Aurel Miheles, Iulian Mihu(FELIX SI OTILIA MERGE), Doru Nästase(SE PRICEPEA MAI BINE LA SPECTACOLELE DE 23 AUGUST SI LA REGIZAREA UNOR SECVENTE DE MASE CU sergiulica), Cristina Mihäilescu-Nichitus(E VARZA BABA), Cristiana Nicolae, Adrian Petringenaru, Ion Cärmäzan, Letitia Popa, Timotei Ursu, Stefan Traian Roman, Nicu Stan, Dinu Tänase(NU CRED), Dan Marcoci

6) Submediocri
Virgil Calotescu, Andrei Cätälin Bäleanu, Mircea Moldovan(PINTEA E FOARTE BUN, POATE VORBIM DESPRE SCENA ZBORULUI HAIDUCILOR, CARE IMPRESIONEAZA SI MAI E SI REALA PE DEASUPRA), Valeriu Drägusanu, Savel Stiopul, Vladimir Popescu-Doreanu, David Reu, Laurentiu Damian

7) Slabi
Anghel Mora, George Busecan, Serban Creangä, Gheorghe Tobias, Andrei Cälärasu, Daniel Bärbulescu, Francisc Munteanu, Geta Doina Tarnavschi

8) Foarte slabi
Boiangiu Alexandru, Alecu Croitoru(MI-E SIMPATIC DAR E SLAB), Dinulescu Dumitru, Adrian Isträtescu-Lener, Dan Mironescu(CE IDIOT), Nicolae Opritescu(GLUMESTI NU ? VIS DE IANUARIE DOESN'T RING U A BELL?), Cornel Todea(DA, CU TOATE CA ...), Gheorghe Turcu, Constantin Dicu

9) Groaznici
Mircea Drägan, Haralambie Boros, Lucian Mardare, Stelian Stativä, Mircea Daneliuc (1989-...) :hmm:

0) Abtineri
(Regisori asupra cärora nu pot emite nici o pärere concludentä - au lucrat prea putin, sau nu le-am väzut filmele, etc. Asupra unora AM opinii proprii - de exemplu, pe Bocänet îl consider BUN, sau pe Codre, SLAB, dar câte un singur film e insuficient ca sä emit verdicte.)(LA CODRE FILMUL ALA CU SOBOLANII A FOST MAI MULT UN MOFT, CRED CA A VRUT SA-SI DEMONSTREZE CA POATE, EU STIU CA EL E ARTIST PLASTIC, ORICUM SECVENTA FELATIEI DIN FILM E BETON).
Alexandru Bocänet, Petre Bokor, Nicolae Breban, Florin Codre, Mihnea Columbeanu, Radu Mihäileanu(TRAHIR - SUPERB), Marius Sopterean, Felicia Cernäianu, Carol Corfanta, Titel Constantinescu, Constantin Neagu, Bose Ovidiu Pastina, Dorin Mircea Doroftei, Plângäu Mircea(PROSTU' SATULUI, II MIROASE FLATULATIILE LUI SERGIU), Drägulescu Bogdan, Gostin Ion, Radu Guräu, Mungiu Cristian, Radu Nicoarä, Ion Nitä, Constantin Päun, Cristu Polucsis, Cristi Puiu, Alexandru Danciu Szatmari, Gabor Tompa, Elefterie Voiculescu
(si toti acei regisori tineri din ultimii ani cärora n-am reusit sä le väd filmele).
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif