Thread: Lost
View Single Post
Old 28 Jan 2011, 23:19   #68
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
E frumos... da' nu prea

Am vazut primele 4 sezoane. Ma voi opri la ele.

Aici ma refer la storyline, plot twists, etc (mai putin personaje).
Primul sezon mi-a placut. A fost bun. Mister, adrenalina, twisturi geniale, serialul forta limita posibilului. E entertainment; mi-a placut Spider-Man, asa ca nu am probleme sa ma uit la filme cu subiect almost possible. Rapirea lui Claire, descoperirea hubloului si avionului de catre Locke au fost indeajuns de bune, seria 1 s-a putut baza usor si eficient pe ele.

Al doilea sezon a inceput bine. Primele 2 episoade au fost geniale. Nu mi-a placut aparitia celorlalti supravietuitori, mi s-a parut prost gandita. Trecusera 40 de zile de la prabusire, vreo 80 si ceva au supravietuit, e de presupus ca nu s-au intalnit deloc prin jungla? Posibil. Dar sa impuscam la fosnetul zgomotos al unui boschet? Parca aia, "The Others", erau silentionsi... Noroc cu debutul lui Henry, atunci a redevenit interesant serialul. Si twistul cu Michael a fost ok.
Finalul a fost salvat de ceea ce a facut Locke, adica nimic. Nici nu mi-a pasat de aia capturati, nu m-a socat, ma asteptam sa se intample asa.

Sezonul 3. Fosta gradina zoologica, operatie, futai cu capturat din mai multe unghiuri, dialog infect. Sincer vorbind, mi se parea mai interesant ce se intampla pe insula mare, vroiam sa aflu cat mai mult, descoperisera totusi inca o statie. A avut cateva momente bune, uciderea executata de Sawyer si interactiunea lui Locke cu Ceilalti, in special cu Ben. Aaa, da. Finalul mi mi-a placut.

Sezonul 4. Rescue! "Dar mai intai il vrem pe Ben. Oricum, voi sunteti morti de 3 luni de zile, la o adica s-ar putea sa va omoram de-a binelea, nu doar prin ziare." Flash-forward-urile au fost o idee proasta. S-a dus dracu' orice urma de interes pentru cine reuseste sa supravietuiasca. Cel mai slab din cele 4. Mosntrul care raspunde la aport

Referitor la personaje

Locke - Inca din primele secvente in care a aparut, eram convins ca nu va fi un personaj obisnuit. M-a surprins. Cu tot cu backstory. Un orfan in cautarea afectiunii parintilor sai, isi intalneste tatal care il prosteste si il usureaza de un rinichi. Imi place tot acest backstory pentru ca imi arata un John Locke cu totul diferit inainte de prabusire. Pe insula, este calm, calculat, rece.

Sayid - Fost tortionar. Primul flash-back e cam siropos, insa restul sunt misto. Stie sa interogheze, sa repare, sa tortureze, sa traga cu arma, sa vorbeasca engleza. Stie.

Desmond - Mi se pare un personaj putin folosit. E interesanta viata lui. A fost calugar, a fost soldat, a colindat lumea, a stat 3 ani pe insula, a fugit de la iminenta lui nunta. Povestea de dragoste dintre el si Penny mi s-a parut reusita datorita actorilor. Henry Ian Cussick s-a achitat bine de rol.

Ben Lynus - Tipul de personaj calm, rece si calculat, se aseamana cu Locke in privinta asta. pare tot timpul in control. E un villain atipic, nu se lasa complesit de emotii, e retinut in gesturi, tonul este unul monoton, cuvintele sunt putine. Tocmai din aceasta cauza e dificil a-ti da sema daca minte sau nu.

Mr. Eko - Da. Si personaj, si actor, are backstory foarte bun, in plus are o si legatura cu insula, fratele lui s-a prabusit si el pe aceasta insula. Criminal ce devine preot pentru a nu infunda puscaria. Se confrunta cu schimbarea setului propriu de valori pentru a se accepta asa cum este.

James "Sawyer" Ford - Tatal lui, proaspat inselat de sotie, intra cu pusca pe usa si o impusca. Urca in camera la copilul lui, se aseaza pe pat si isi plaseaza proiectul de plumb in cap. Copilul, Sawyer, a fost prezent la toata treaba asta. Parca secventa e furata de la stirile orei 5. Personajul apare ca fiind sarcastic, egoist si incapabil de a se impaca cu sine. Actorul, care il interpreteaza, este foarte slab

Jack si Kate - Ce personaje penibile. Marele lider al lui peste plange la fiecare 5 min si se pierde cu firea in mod regulat. Are 40 de ani si plange din cauza ca ta-su nu a jucat Scrabble cu el sau ceva de genul. Aa, si din cauza ca ta-su si-a pierdut lincenta dupa marturia lui.
Kate isi omoara tatal (presupus eronat vitreg), un tata care o batea pe ma-sa, dar mama ei e proasta sau masochista, asa ca, atunci cand Kate o anunta ca i-a ucis sotul, ea isi denunta fiica pentru ca il iubea pe meltean. Pe insula Kate devine aparatoarea moralitatii, cu inclinatii de diva, care soarbe elegant din cutia de bere. Ea organizeaza spargeri, impusca oameni, evadeaza.E wonder woman. E facuta din clisee... puse in rastel.

De restul imi e lene sa scriu.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif