View Single Post
Old 08 Sep 2006, 13:16   #60
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Cazeemeer:
Originally Posted by Bubu:
Ma tem ca n-ai urmarit filmul foarte bine. Intreaga poveste este strabatuta de SARCASM, personajele sunt voit CARICATURALE. Nu e realitate, e o forma de a umfla realitatea pentru a obtine un efect cat mai veridic.

I beg to differ la chestia asta. Exista un umor amar in film, dar eu nu am impresia ca Puiu condamna pe cineva. Personajul lui Florin Zamfirescu, de ex., nu se comporta asa cum ar trebui, dar din punctul lui de vedere face ce e bine. Refuza spaga, refuza sa trateze un om pe care el il considera imoral si care nu il respecta. Da, generalizeaza si judeca inutil, dar asta e ceva generic uman. Sigur, sunt in film si medici carora nu le pasa, dar nu toti sunt asa. Iar Puiu le da tuturor o scuza (accidentul de la Saftica, faptul ca Lazarescu bea). Nu sunt rai la modul caricatural, doar de dragul de a fi rai. Sunt rai fiindca se afla aproape toti in niste conditii in care si noi am face la fel. Tocmai asta spun eu ca e meritul lui Puiu, ca nu s-a limitat la a spune o poveste de tip sistemul malefic vs. individul neputincios.

Cat despre ideea ta ca filmele romanesti reflecta portiuni ale realitatii fara legatura cu viata ta, nu sunt convins ca asta e ceva rau. Genul de filme de care spuneai inainte ca avem nevoie, cele ca Piratii din Caraibe, tocmai asta fac, te scot din cotidian. Atmosfera din Laptarie poti pana la urma sa o experimentezi mergand acolo. Nu stiu daca ai nevoie ca un film sa reflecte experientele tale personale. Cred ca tocmai asta l-ar face monoton. Eu personal ma bucur ca vad filme care nu reflecta viata mea de zi cu zi, ci imi prezinta altceva.

C'mon guys.
Lazarescu NU e apetisant. Punct.
If you want to see something that shakes you, see Lilja 4-ever.
Sau Cronicas.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif