View Single Post
Old 24 Oct 2019, 00:07   #41
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
Isi face cruce sau nu-si face? Fa-ti cruce, te rog. Nu te uita la biserica prostule, fa-ti crucea. Poate ca pocait. Mde. Sunt multe pareri pe pamantul asta. Asa multe si asa importante toate. Fiecare are voie sa aiba religia lui, orientarea politica pe care o vrea. Cel mai rau lucru de ii s-a putut intampla pamantului asta e sa existe asa multe religii. Ba nu. Religia sa se infiltreze in parlamente. Cum e la noi. Liberalii sunt pocaiti. Democratii sunt ortodoxi. Si tot asa. Inregistrez. A intrat in Bilioteca metropolitana pentru Copii Ion Creanga. Stopez urmarirea.Stop intrgistrare. Bun. Deci e cu cititul. Sau o avea vreun proiect aici. Iar inghet. Cine ma suna? Ioana. Ce o vrea? Da Ioana, am treaba. Zi repede. In baie, pe dulap. Pai i-am zis sa nu le mai puna acolo. Ai grija sa nu ia mai multe. E bine da? Da, da-i dua pastile dar ai grija ca vrea sa ia mai multe. Le-ai gasit? A vrut la toaleta? Poti sa-l duci daca e da? Bun. Hai ca nu mai pot vorbi. Cand o-i ajunge Ioana. Nu pleci pana nu ma intorc eu sau Meda. Da, ajunge, se duce sa-l ia pe ala mic de la pian si ajunge. Hai ca nu mori cateva ore. E batran... zi mersi ca merge si-si ascunde pastilele. Nu te mai prosti. Daca face pe el, ne suparam. Sa mananci si tu. Hai. pa. Bff, familie. Daca le ceri ceva nu sare nimeni. Daca e sa aiba nevoie de ceva. (...) Pustulache asta cat o mai sta in biblioteca. Astia au filme azi in biblioteci, pot sta cu orele fara sa le lipseasca nimic. Daca pastrez cazul o sa aflu mai multe despre asta. Inceputurile de cazuri sunt cele mai dificile. Nu ti se daca nimic si trebuie sa faci analiza la rece. Dar am suficienta expeienta ca sa inteleg cum se face. Cel ai tampit e acum ca angajeaza tot felul de amatori, de prin biserici, de prin eu stiu ce cercuri dubioase. Demonstreaza si ei prin partide ca pot ca nu stiu ce si primesc semicazuri. Si cel mai aiurea e ca nu ii stim. Acum probabil il astepta pe pustiulache cineva in biblioteca si eu nici nu stiam. Evident. Cateodata astia stiu mai mult decat noi. Nu zic. La rece asa e cel am ibine dar nici sa-si bata joc de noi. Si apoi astia fac pe breazii si-i obosesc psihic pe subiecti. De cate ori nu mi s-a intamplat ca eu frumos sa am frumos notite facute la birou cu traseul posibil cu reusita procentaj mare al subiectului, spre foarte mare si de unde. Nu numai ca traseul era schimbat dar ba se certa cu eu stiu cine aiurea pe strada, ba manca la intamplare si nimic din presupusul scenariu nu mai iesea. Dar nimic. Bine, mai sunt asa zisii subiecti de fer pe care indiferent ce, nu ii poti obosi psihic. Tinerii in general sunt asa ca isi puri, nedesghetati si n-au habar de ce li se intampla. Acolo unde resultatele cele mai puternice dau roade undeva, in alta parte n-au niciun fel de forta. Dar astia din biserici lucreaza organizat. Sunt multi si organizati. Si multi o fac pe gratis. Ce crestin n-ar vrea sa zapaceasca de cap un gay sau un hot. Bine, ma refer la crestinii plin de ura pentru astfel de indivizi, care au un soi de gandire cu privire la cine e diavol pe pamant cine nu e. Au ei o convingere a lor. Cum ar fi ca lumea asta sa fie impartita in grupuri de genul asta care sa-i faca pe unii sa creada despre ceilalti ca ceilalti reprezinta raul. Cum ar arata societatea asta. Cate crime si cate rautate s-ar afla la fiecare colt de strada. Da. Unii au dreptate. Prea multa rautate in biserici azi. Foarte putin din bunatatea pe care Isus a dezvaluit-o. Si iata: Isus. Personaj inventat? Nu. Cu siguranta nu. Dar chiar biserica il face sa para asa. Prin felul in care s-a aratat de-alungul timpului. Sa luam holocaustul. Ce religia a venit si a zis: "Opriti-va! Nu omorati oameni nevinovati. Nu violati femei. Nu abuzati sexual copiii." Niciuna. Nicio scriere care sa inregistreze o astfel de reactie. Si atunci? Despre ce vorbim? Intradevar,nu mai exista bolsevici azi si nici "ceilalti" cu atata forta cu care puteau sa exista in perioada interbelica. Acum probabil biserica se va implica direct si va spune "diavoli" si gata. O sa le fie greu sa puna stampila pe un numar foarte mare de diavoli. Sau inveteaza si vreo metoda politica. Poate ca se vor mai numi bolsevici sau comunisti etc. Uite ca a iesit. Inregistrez (...)
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 05 Dec 2019 at 21:55.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif