Thread: ANIME-uri
View Single Post
Old 07 Jun 2003, 02:49   #42
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Originally Posted by Death Angel:
Mi-a fost mare sila sa stau sa citesc tot ce e scris pe aici. poate o s-o fac si revin cu un post.

SILA ???? Ai zis cumva SILA ??? Shi ce anume tzi-a produs acest sentiment? Tare ash fi curios sa shtiu - am sa ashtept sa revii cu un nou post in care sa ne explici [daca eshti dragutz] ce anume ar trebui sa discutam noi aici pentru a nu mai produce sila cititorilor.

Originally Posted by Death Angel:
Eu nu stiu ce anime ati vazut voi si care este nivelul vostru de intelegere, dar din cate am inteles citind pe sarite....nu-i la nivelul nostru.(scuze daca e sa jicnesc pe careva, dar asta a fost prima impresie, iar prin nostru ma refer la cei 3)

Poate ca Urfe shi Dayane nu sunt de aceeashi parere cu tine. Eu zic sa vorbeshti deocamdata in numele tau propriu shi personal. Ce anime-uri am vazut? Te asigur ca nu destule [acum vorbesc in numele meu propriu shi personal]. Am deschis acest subiect tocmai pentru ca vroiam sa aflu mai multe despre aceasta arta - imi permitzi sa o numesc arta? - am vrut ca aici sa discute libershi aia care se pricep cat de cat la subiect shi aia care se dau mari maeshtri. Eu nu m-am bagat in categoria din urma - prefer sa invatz tot timpul. Cat despre nivelul meu de intzelegere, ai dreptate - sunt putzin retardat mintal. Itzi multzumesc mult ca discutzi in asha fel incat sa priceapa tot prostul dar in primul rand vreau sa-tzi multzumesc ca te-ai coborat la nivelul meu. Trebuie sa fie greu, nu? Scuza-ma daca te-am jicnit da' asta a fost prima MEA impresie.

Originally Posted by Death Angel:
Deci voi faceti exact aceeasi greseala ca oricare om: va uitati la anime ca la un desen obisnuit sau cautati realitate Mai oameni buni nu gasesti realitate nici in Tom si Jerry si in nici un desen animat(ex. a fost aleatoriu). Pai animele sunt facute special pt. cei care inteleg un mesaj spus mai mult sau mai putin subtil.

Deci ai dreptate, evident. Noi ne uitam la un anime ca la un desen animat obishnuit - oare se vor a fi altceva? Hmmmm... Sigur tu shtii mai multe. E drept ca eu am incercat sa caut acel sambure de adevar ce ar putea sta la baza oricarei poveste de tip anime. Poate am greshit, poate nu. Insa fii sigur ca n-o sa ma opresc doar pentru ca zici tu ca ceea ce fac eu e greshit. Sa-mi explici mai pe larg ce anume gaseshti TU in anime-uri.

Originally Posted by Death Angel:
NoOne ma bucur ca ai vazut Samurai Deeper Kyo, de fapt asta e seria la care ma uit eu acuma . Sunt curios de unde o ai.

Mi-a adus-o zana buna pentru ca am fost baiat cuminte cand am fost mic.

Originally Posted by Death Angel:
Aici ai dreptate ca exista o realitate in acest anime, dar este printre putinele.

Ej sigur? :roll: Intreb mah, nu dau cu paru' sa shtii.

Originally Posted by Death Angel:
Anime cu o oarecare rezonanta istorica au si o parte de realitate, dar daca te uiti la anime precum : Guyver, Bubblegun Crisis, Neon Genesis Evangelion, X:1999, GITS , DBZ/GT , etc in astea nu poti sa ai relitate . Sunt genul SF sau genul Actiune care nu au nici o legatura cu ce a fost sau ceea ce este. Poate BubbleGum Crisis cu boomeri, ca vad ca japonezii deja au inceput sa fabrice roboti cu un AI destul de dezvoltat.

Bun, daca nu au legatura cu trecutul au legatura cu viitorul shi tot se leaga de realitate. Nu potzi afirma ca un anime este pura fictziune. Simpla prezentza a unui om aduce desenul animat in apropierea realului.

Originally Posted by Death Angel:
Sunt de acord cu draga mea prietena Diana, cand spune ca anime sunt o oaza de evadare. De fapt pe forumul nostru s-a dezbatut pe acest subiect mult timp.

O oaza de evadare in ce? Sau spre ce? Sau de ce ? La intrebarile astea atzi raspuns pe forum-ul vostru? Ca sunt curios daca atzi reushit sa tragetzi linie shi sa facetzi suma. Sau va da shi voua - asha cum imi da mie - cu virgula ???

Originally Posted by Death Angel:
As mai scrie, dar nu mai am timp, dar promit ca revin cu alte idei, dar intre timp impatimiti acestui gen pot accesa forumul nostru la :http://www.roanime.board.dk3.com

Nu cred ca o sa am curajul sa intru in acel forum. Nu cred ca m-ash putea ridica la nivelul vostru. In schimb, la noi aici, oricine este binevenit atata timp cat nu vine sa dea lectzii gratuite de spart in figuri. Oricum, eu te ashtept oooo, Inger al Mortzii...

Acuma fara bashca. Chiar vreau ca acest subiect sa fie cat mai dinamic. Daca lancezeshte atunci venitzi voi cu idei. Pe mine atata m-a dus capul. *se inclina umil*

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif