View Single Post
Old 15 Jun 2012, 21:45   #13
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Pai da, tocmai... Si imi cer scuze ca nu raspund colectiv, dar cred ca lucrurile migreaza un pic in deriva la capitolul asta. Adica spre politic. De fapt chiar am senzatia ca acest subiect nu-si gaseste locul in zona aceasta a forumului decat daca ecoul posibil al acestei schimbari este asociat direct cu filmul romanesc, ceea ce iarasi cred ca ar fi cam greu...

De ce? Pai in afara unor articole si fragmente de informatii din cine stie ce areal politic, avem prea putine date (eu unul cel putin niciuna) ca sa putem evalua ce presupune aceasta schimbare de fapt. Oricum, simplist privind, cum numai asa pot eu cel putin, asa cum ati spus si voi, totul se rezuma la controlul unor fonduri. Corect?... Cunoastem sau vrem sa cunoastem cum se misca banii in productia romaneasca de film? Pe mine unul nu prea ma atrage subiectul, ca dealtfel oricare subiect manjit politic.

Cata vreme nu suntem angrenati in vreun fel in "industrie" mi se pare ca maximul pe care il putem face e o serie de speculatii "uneducated", bazate pe informatii fragmentare, adoptate in functie de simatiile fata de persoanele publice amintite. Iar asta doar daca asemenea speculatii sunt amuzante si dorim sa ne implicam in dezbateri politico-financiar-teritoriale de dragul discutiei. Dar inca odata, nu cred ca aici ci eventual Cafenea....

Poate in aceeasi nota de intelegere limitata a fenomenului, as spune ca orice schimbare in directia noului guvern (indiferent care ar fi) e binevenita, dupa acelasi model dupa care primarii din partea partidului de guvernamant capata fonduri in mod preferential... Only a guess...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif